Zlatobýl obrovský

Zlatobýl obrovský

Nazývaný také jako celík. Jde o původní naši rostlinu, která se u nás používá v lidovém lékařství již dlouho. Bohužel se u nás nacházejí i zavlečené druhy (zlatobýl kanadský, zlatobýl obrovský a zlatobýl trávo listý), které sem byly dovezeny jako okrasné rostliny, postupně u nás zplaněly a utlačují naši květenu. Hojně roste na rumištích, u železnic a všude tam, kde se o půdu nikdo nestará. Množí se oddenky, nebo větrem odnášejícími chlupatými naškami. Na léčitelské účely se používá zlatobýl obecný, který má močopudné účinky a rozbíjí močové kamínky.
Proto se používá zejména při onemocnění ledvin a močových cest. Má však i dezinfekční účinky, podporuje látkovou výměnu, snižuje krvácení v trávicím traktu, proto se používá i u těchto potíží. Pro své dezinfekční účinky jej lze použít i na kožní problémy, jako jsou zhnisané rány, vředy a pod.
Z listů a z pupenů květů se připravuje čaj nebo tinktura.

Druhy Zlatobýlu

Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) – vyrůstá od 0,5 do 2 metru. Vyrůstá samostatně z hrubého kořene a vertikálně se větví. Listy vyrůstají střídavě a drobné květy jsou uspořádány do velkých shluků, které nejsou moc rozložité do stran. Korunní plátky květů jsou stejnobarevné, žluté nebo bílé.

Zlatobýl kanadský (Solidago canadiensis) – severovýchodní část USA a jižní části Kanady, velmi invazivní rostlina. Kvete od července do září a květenství je hodně košaté.
Květy se shlukují na dlouhých větvičkách, které bývají až 25 cm dlouhé a bývá na nich přes 1000 květů. Ve spodní části je načervenalý, výše šedo-zelený. Vyrůstá od 0,3 do 1,5 metrů.

Zlatobýl obrovský

Zlatobýl obrovský

Zlatobýl obrovský (Solidago gigantea) – jižní Kanada a USA. Vyrůstá od 0,5 do 2,3 metrů.

Zlatobýl trávolistý

Zlatobýl trávolistý

Zlatobýl trávolistý (Euthamia graminifolia) – severoamerický druh, není invazivní, málo kdy zplaňuje. Kvete od července do září. Vyrůstá od 0,3 do 1,5 metrů.