Živé ploty jsou téměř neodmyslitelnou součástí alespoň malého kousku každé zahrady. Na živý plot lze použít téměř každý keř, ale je jich pár, které jsou pro své vlastnosti používány častěji než ty ostatní. Který nakonec zvolíte, záleží na tom, zda chcete listnatý, opadavý, kvetoucí nebo rychle rostoucí plot. Bujně rostoucí plot vám sice rychle vyřeší požadovanou zástěnu, ale bude vyžadovat velkou péči a pravidelný řez. Je potřeba také zvážit, jak vysoký by plot nakonec měl být. A podstatné jsou i vaše alergické reakce.

Nejběžnější živé ploty

Zlatý déšť (forsythia)

Jde o rychle rostoucí rostlinu, na zimu opadá a na jaře vám rozzáří celou zahradu. Pokud přestanete plot udržovat, může dosáhnout výšky až 9 metrů a narůst do šířky kolem 6 metrů. Jeho výhodou je, že mimo zamrzlou půdu jej lze vysadit prakticky kdykoli, ale nejvhodnějším obdobím je podzim. Má rád slunná místa a nepříliš mokré stanoviště.

Zimosráz (buxus)

Je to jeden z neoblíbenějších živých plotů. Jde o listnatý stále zelený keř, kterému nevadí ani stinná ani slunná místa. Plůtky mohou být velmi nízké, a protože roste velmi zvolna, nepotřebuje tak velkou údržbu. Vysazovat jej můžeme na podzim, na jaře anebo ještě i počátkem léta. Má rád dobrou půdu s pH kolem 6-7

blýskalkaBlýskalka (photinia)

Další z krásně vypadajících rychle rostoucích živých plotů, které se používají zejména pro své trny a krásnou barvu na výsadbu živých plotů. Pro nižší ploty je vhodná odrůda Red Robin nebo Everbright a Superhedge je vhodná pro vyšší ploty. Vyrůstá do výšky 3 až 15 metru, do šířky může mít 1,5 až 2,5 metru. Výsadbu můžete provést na podzim i na jaře. Rostlina má ráda lehkou půdu, slunečná nebo polo stinná místa, a proto si na stinná místa zvolte jiné živé ploty, které lze ostatně i kombinovat.

jalovecJalovec (Juniperus communis)

Jehličnan, tedy stále zelený keř. Má rád propustnou půdu. Existuje mnoho odrůd od sloupovitých až po poléhavé a mohou mít i různou barvu jehličí, a to od světle zelené až po tmavou až namodralou barvu.

Bobkovišeň lékařská (Střemcha vavřínová)

Prunus laurocerasus je stále zelený keř s velkými a lesklými listy. Roste velmi rychle i v plném stínu a vytváří velmi hustý porost. Dorůstá až do 4 metrů, proto je vhodná pro vysoké ploty. Kontejner lze vysadit kdykoli během roku. Velkolisté odrůdy jsou citlivější na mráz (asi do -25 st.), na jaře ale většinou zase obrazí.

Tis(taxus baccata)

Stále zelený, pomalu a hustě rostoucí keř, který za rok vyroste asi o 20 cm. Jakmile dosáhne požadovanou výšku, velmi snadno se udržuje. Doporučená vzdálenost výsadby je 30-40 cm. Nemá rád přemokřenou půdu.

Jasmín

Kvete časně z jara, nebo začátkem léta bíle, žlutě, nebo růžově (podle odrůdy). Protože pochází jihu, nemá rád tuhé zimy, naopak má rád bezvětrné a slunné, nebo částečně přistíněné stanoviště. Vysazuje se na jaře, přičemž není vůbec náročný na půdu, ale uvítají nějakou podporu, jako je pergola nebo zídka, která jej i ochrání proti povětrnostním vlivům.

Buk (fagus sylvatica)

Opadavý keř, ale zato vám na podzim nabídnou krásný pohled na zlátnoucí listí. Má rád slunečné stanoviště i polostín. Buk se snadno množí a nevyžaduje žádnou speciální půdu. Výsadba se doporučuje asi 30 cm od sebe a půdu hodně zalejte vodou, aby se rostliny rychle ujaly.

Habr obecný

Neopadavý strom, který se velmi hodí i na tvarované živé ploty. Je mimořádně odolný, nenáročný, a snáší i extrémní podmínky. Výsadba je vhodná v říjnu – listopadu, ale je možné jej vysadit i na jaře.

cesmínaCesmína obecná (ilex aquifolium)

Roste poměrně pomalu, je poměrně odolná proti mrazům, v zimě je neopadavá a až do jara ji zdobí krásné červené plody. Líbí se jí v polostínu a v závětří, s vlhkou humózní půdou. Je nutno pěstovat samčí i samičí rostliny. Pestrolisté druhy bývají náchylnější na namrznutí. Některé odrůdy dorůstají až 4 metrů.