Nebudeme si namlouvat, že konečně přišla doba, kdy mají ženy naprosto stejné šance jako muži. Někteří muži by namítli, no jistě, vždyť mám v práci šéfovou…
Věc je tedy trochu komplikovanější. Obecně se dá říci, že pokud se na nějakou pozici hlásí dva naprosto rovnocenní uchazeči, tzn., že oba mají naprosto stejný věk, vzdělání, praxi i schopnosti, ale jeden uchazeč je žena a druhý je muž, pak většinou přijmou muže.  Je velmi pravděpodobné, že i v případech, kdy má žena lepší předpoklady, tak vyhraje muž. Opačný případ je ale více než nepravděpodobný.
Když už přeci jen ženu přijmou, tak předem vědí, že je bude „stát“ asi o méně peněz než muž. Což není žádná fikce, ale statistika, která praví, že v roce 2020 by musely ženy pracovat o 60 dní déle, aby měly průměrný plat ve výši výplaty mužů.
Kdyby někdo pochyboval o obsazování lukrativních pozic, tak i letmý pohled do parlamentu či úřadů vám v tomto ohledu musí oči otevřít. Mnohý by mohl namítnout, že v daném oboru bylo málo žen, ze kterých by se dala vybrat schopná vedoucí pracovnice. Ale podívejme se kupříkladu do školství, kde je to nejmarkantnější. Procento mužů v ředitelské židli vůbec neodpovídá procentuálnímu obsazení  který je ve školství učitel/učitelka.  Jak je vidět z tohoto jednoduchého příkladu je lépe se tím nezabývat a raději zapřemýšlet, jak to změnit.
 

Co by měla žena udělat, aby si zvýšila své šance na lepší post?

  • Především si musíte zajistit velkou časovou flexibilitu. Promluvte si s partnerem a domluvte se na střídavé péči o děti. Dnes už je mnoho moderních mužů, kteří nechápou děti jen jako povinnost žen, ale přesto i v těchto mužích občas z pohodlnosti, občas díky poznámek kamarádů, někdy hlodají pochybnosti.
  • Rozhlédněte se po vhodné společnosti. Je totiž smutným faktem, že čím větší společnost, tím máte menší šanci na úspěch. Ale ani středně velký podnik, kde je ryze mužské vedení ještě nezaručuje, že by se mezi ně protlačila nějaká žena, která by jim narušovala jejich „soukromí“.
  • Udělejte si přesnou představu u své budoucí mzdě. Rozhodně byste se měla snažit, aby váš nástupní plat byl alespoň o 15% vyšší, než máte nyní. Uvědomte si, že  zde hodně záleží na vašem obchodním talentu. Je dobré chtít tak o 30% více, protože i protistrana bude chtít mít navrch.
  • Oslovte ty správné lidi. Je statisticky dokázáno, že nejhorší místa jsou ta, za která společnost platí různým pracovním agenturám. O něco lépe si stojí ta místa, která nabízejí společnosti třeba přímo na svých internetových stránkách a nejlepší jsou ta, která se roznesou jen jako šuškanda mezi známými, mnohdy dlouho před tím, než se skutečně uvolní.
  • Sebevzdělávání. Ani když dosáhnete zvolenou pozici, nezapomeňte se v daném oboru stále vzdělávat. I když to muži nikdy nahlas nepřiznají, jakákoli neznalost, při které přistihnou ženu, bude mít za následek: „já jsem to přeci říkal…“. To, co by prošlo mužům, to pravděpodobně neprojde vám jako ženě.

 
Většina žen nerada mění místo. Svou pracovní pozici berou jako něco jistého, o co se mohou opřít. Nebojte se změnit místo.  Na druhé straně není dobré měnit místa příliš často. Snažte se neměnit místa dříve než za dva roky. Budete pak působit nedůvěryhodně.