střeva

Zažívání (trávení) je složitý systém začínající žaludkem a končí konečníkem. Potíže se zažíváním nás provázejí od narození.

U průjmu může jít o otravu jídlem nebo střevní chřipku. Je doporučeno jíst nemastné a neslané jídlo, jako např. bramborovou kaši, nebo rýži s vařenou mrkví. Z domácí lékárničky pomáhají na průjem borůvky, ananas, jahody. Hlavní je dodávat hodně tekutin.

 

E. coli (Escherichia coli)

E. coli je příčinou průjmu asi u 5% všech postižených. Název E.coli zní děsivě, jde ale o střevní mikroflóru teplokrevných živočichů, kam patří. Produkuje řadu látek, které brání rozšíření patogenních bakterií.

Kam ale rozhodně nepatří, to je kuchyňská linka nebo studna. Je to jednoznačně potvrzení, že do studny prosakují fekálie. Vyvolává totiž infekci, která je provázené průjmem.

U novorozenců vyvolává vodnaté průjmy, které mohou vést díky dehydrataci až k úmrtí. Průjmové stavy nejsou ale výjimkou ani u děti starších a dospělých.

Příznaky nákazy

Příznaky jsou podobné jako u jiných průjmových onemocnění. Je to nevolnost, zvracení, horečka, bolest břicha, vodnatá stolice s hlenem a krví.

Léčba E. coli

Vzhledem k tomu, že je E. coli odolná na antibiotika, k léčbě se nepoužívají. Lze užívat Živočišné uhlí a Endiaron.  U lehčích forem stačí hladová dieta a dostatek tekutin. U těžší formy je nutná hospitalizace.

 

Z domácí lékárny

Potíže trávícího traktu buď úplně vyléčí, nebo jim alespoň výrazně pomůže léčivý „frťan“ z aloe.

Přestože má česnek antimikrobiální účinky na bakterie, houby a parazity trávícího traktu, je potřeba si dát pozor na podrážděný zažívací trakt (např. vředy).

Pektin obsažený v jablku má velký detoxikační schopnost, protože na sebe váže toxické tekutiny a těžké kovy. Pektin je hlavně ve slupce jablka a vařením se mění na rosol a proto je potřeba jíst jablka syrová. Povzbuzuje činnost střev, dostanou se nečistoty rychle z těla pryč. Zvláštní schopností jablek je že pomáhají jak u průjmu tak při zácpě.

Va střevní mikroflóru má skvělý účinek zázvor, který současně zmírňuje i bolest břicha.


Trpíte-li zažívacími problémy, pohybující se kdekoliv od mírného nadýmání až po příznaky IBS, pak může být heřmánkový nápoj velkou pomocí. Má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají zmírnit zauzlení střev, zlepšuje průchod plynu a pohyb stolice ve střevech.


Při zažívacích potížích (bolesti, křeče, kolika, nadýmání, průjmy, střevní paraziti, …) pomáhá hřebíček. Zlepšuje trávení a zvyšuje chuť k jídlu, protože stimuluje tvorbu trávicích šťáv. Je vhodný i při otravách.


U vytrvalých potíží pijte denně po dobu 14 dní vývar  – do ¾ l vody 2 hrsti dubových větviček, 8 minut vařit, slít a popíjet.


Pijte 1x denně odvar z mochny a proskurníku v poměru asi 1:1. Tato směs bylinek umí regulovat zažívání a činnost střev. Výborný je také výluh z malinového listí, heřmánku, třezalky nebo estragonu.

 

bolest


Průjem

Na průjem je dobré mít doma sušené borůvky.
Odvar ze sušených plodů černého bezu, případně listy planých ostružin průjem zastavuje.

Průjmu uleví i špetka sušené houby tzv. hořčák (hřib žlučník). Houbu můžeme usušit a rozemlít. Potom si prášek naplníme do želatinových kapslí, které je možné koupit v lékárnách.


Zácpa 

Bez červený – semínka v plodech jsou toxická a udělají vám tzv. průvan v trávicím traktu.
Syrové plody černého bezu způsobují průjmy, pozor ale na předávkování. Raději si vyrobte bezinkový sirup nebo likér.

Meloun pomáhá při trávení a zabraňuje zácpě.

Med působí jako mírné projímadlo. Zkombinujete-li med se lněným semínkem, máte po problémech se zácpou.

Rajčata detoxikují tělo, upravují trávení vč. úpravy zácpy.

 


Nadýmání

Větry, které ze sebe vypouštíte při nadýmání, obsahují mimo jiné jedovaté plyny, jako je oxid uhličitý, metan a sirovodík. Nemusíte se ale obávat o svůj život, protože vás neotráví. Nemusí jít o dietní chybu, ale může jít o příznak stresu nebo velkého nervového zatížení.

Většina lidí má rádo luštěniny, ale obává se je jíst pro své nadýmající účinky. Babičky luštěniny namáčely, nevařily je v tlakovém hrnci. Vodu z namočených luštěnin slejte, pokrm nebude tolik nadýmat. Zkuste do hotového pokrmu přidat trochu jedné sody.

Máta peprná léčí nemoci střev, zabraňuje nadýmání, léčí koliky.

Do ¾ l vroucí vody vhodit hrst dubových větviček, 1 lžíci přesličky, 8 minut vařit, slít a popíjet během dne. Při akutních potížích denně 14 dní až 3 týdny.

Jinak stačí 1x týdně. Je to základní čistící čaj – při jeho užívání odcházejí z těla škodliviny.

Výborně pomáhá směs heřmánku a chmele. Heřmánek uvolňuje křeče a chmel je vhodný i na uklidnění nervů.

Uvařte si vývar ze semen kopru.

Odvar z květů černého bezu snižuje nadýmání.


Bolení bříška u kojenců

Do ¼ l vody půl lžičky fenyklu a špetku kmínu, 8 minut vařit a dávat popíjet dětem vlažné.

Pokud kojenec z neznáme příčiny často dlouhodobě pláče, mohli jsme mu podat nekvalitní nebo spařený Sunar.
3 dny mu dávejte tento čaj:
do ¼ l vody jednu lžičku petrželové natě, 8 minut vařit a vlažné bez cukru podávat. Možno přisladit karamelem, který si můžete doma vyrobit s krystalového cukru. Nepoužívat cukr, který způsobuje kyselost. Tento čaj je vhodný pro děti, které dostávají Sunar (1x za 14 dní).


Jablečný ocet

Výborný na zlepšení trávení, protože obsahuje pektiny (druh vlákniny), což je antioxidant, tedy napomáhá z těla vyplavit nebezpečné toxiny.

 

Další příspěvky z této kategorie.