V pěti měsících získává dítě stále nové a nové dovednosti. Je větší, silnější a proto neustále hledá nová dobrodružství, která souvisejí s jeho větší pohyblivostí a zvědavostí. Tím pádem je daleko větší pravděpodobnost, že něco „provede“. Čím více podnětů dostává, tím více a rychleji se rozvíjí. U každé činnosti vyžaduje přítomnost pečovatele a odmítá být o samotě. Jeho větší pohyblivost je zároveň i prvním krokem k jeho budoucí chůzi.
Fyzický vývoj
Děti si začínají aktivně hrát nejen rukami, ale i nohami. Vše, co jde, se snaží strčit do úst. Jsou velmi pružné a začínají mít atletický vzhled.
V tomto věku už je dítě schopno dělat cíleně různé věci. Nejen, že chytne hračku, ale také ví, jak ji přeložit z jedné ruky do druhé. Stále častěji se snaží samostatně sedět a evidentně si i více věří. V tuto dobu už umí udržet hlavu vzpřímenou, obrátit se na břicho a pohybovat se pomocí plazení, což je prvním krokem k lezení.
Stravování
Nastal čas naučit se pít z hrníčku. Pokud to povolí lékař, může začít zvolna jíst nejen mateřské mléko, ale můžeme přidávat i pevnou stravu. Dítě krmíme po lžičkách a napoprvé to od rodičů vyžaduje hodně trpělivosti, protože kojenci jsou většinou hodně konzervativní a vše nové odmítají. Když už mu ji do úst přeci jen dostanete, asi ji vyplivnou. Když to nejde jinak, začněte krmit lžičkou mléko a občas mu tam vložíte i něco jiného.
Pro slabší nátury rodičů je možno dát např. rozmixovanou zeleninovou polévku do láhve s větší dírkou v dudlíku. Když ani takto dítě neošidíme, je možno polévku trochu osladit (mateřské mléko je sladké) a v čase dávku cukru snižovat až na nulu. Je ale potřeba mít na paměti, že kojené děti s lahví mohou mít problém – vysát mléko z prsu je mnohem těžší, než sát z láhve.
Pod dozorem mu můžeme dát do ručičky suchar, nebo piškot. Pozor ale na pečivo s lepkem, které vytváří kousky, kterými by se dítě mohlo začít dávit. Pamatujte na zásadu, že všechny změny ve stravě byste měli přidávat postupně, po jednom (novou složku potravy vždy zhruba po 2 týdnech) a nenásilně.
Rozhodně nedáváme dítěti nic mastného, slaného ani ostrého.
Pokud tedy pevná strava, tak je to zeleninová polévka (mrkev je přirozeně sladká), případně večer řídká krupicová kaše.
Psychika
Rozlišuje od sebe už jednotlivé lidi, ale nejdůležitějšími lidmi se pro něj stávají máma s tátou a ostatní členové rodiny.
Duševní a sociální rozvoj jde rychle kupředu, dítě touží po zábavě. Hlasitě se směje, piští, pobrukuje a dává tak najevo svoji spokojenost. Stejně tak dává jasně a mnohdy neúnavně vědět, když se mu něco nelíbí. Nejlépe se cítí ve společnosti rodičů, ale má zájem i o neznámé lidi. Chce se učit a aktivně se pokouší napodobovat různé pohyby i mimiku pečovatelů. Děti v té době už nadšeně mávají na rozloučenou.
Jeho vzhled se už brzy bude podobat tomu, jak bude vypadat v budoucnu.
Očkovací kalendář
Napsat komentář