Zima se se chýlí ke konci a ke slovu se čím dál více hlásí jarní práce na zahradě. Na čase je proto pomalu zkontrolovat zahradní nářadí, pořídit semena nebo sazeničky a začít se sázením, příjemnou a velmi důležitou činností. Pro krásné květiny nebo vlastní rajčata přitom nemusíte mít zahradu kolem domu, postačí balkon, terasa nebo dostatečně široké parapety.

U balkonové zahrady začněte výběrem správných typů rostlin – stejně jako u klasické zahrady je potřeba rozlišovat mezi rostlinami, které mají radši slunce, a těmi, které preferují částečný stín.

Pokud tedy máte balkon obrácen na jih, měli byste zvolit rostliny, které mají rády stálé sluneční světlo. Z okrasných rostlin jsou to například petúnie, muškáty, sedmikrásky obecné a verbeny.

Rostliny, kterým vyhovuje částečný stín, je lepší umístit do prostoru, který je situovaný na východ nebo na západ. Nesmíte je přehnaně zalévat, protože stojatá vlhkost může způsobit plíseň či hnilobu. Kořeny těchto rostlin se navíc mohou lépe rozvíjet v sušší půdě. Na balkonech s částečným stínem se cítí obzvlášť dobře fuchsie, netýkavky turecké, otužilé trvalky jako kapradiny, břečťany a begónie.

Nezapomínejte ani na celkový vzhled a dojem, od začátku mějte představu, v čem vaše rostliny porostou. Určitě se vyplatí investovat do trvanlivých nádob, na vaší „zahrádce“ se snažte dodržovat stejný typ truhlíků.
Pokud necháváte rostliny sami vzejít ze semen, zajistěte jim dostatek vzduchu a denního světla – jeho nedostatek může vést k nadměrnému vzrůstu a špatné kvalitě. Aby bylo zajištěno, že semena nebudou vyseta moc blízko sebe, doporučujeme smíchat jemná semena s trochou písku. Optimální teplota pro klíčení je 14 až 18 °C. Jakmile se vyvinou listové dělohy a objeví se první lístky, rašící sazeničky, jež jsou umístěné příliš blízko sebe, by se měly přesadit dál od sebe.
Při osazování okenních truhlíků je potřeba pamatovat na několik věcí. Na truhlík dlouhý jeden metr stačí 4-5 rostlin, které by měly být uspořádané podle způsobu růstu. Visící rostliny by měly být vysazeny na vnější straně, aby mohly pěkně viset přes zábradlí. Podle stejného principu vysaďte vysoké rostliny na vnitřní straně a pro vyplnění zbývajícího místa vyberte nižší rostliny. Sazenicím neváhejte dopřát kvalitní výživný substrát.

Aby vám květiny na balkóně rozkvetly do plné krásy, musíte se o ně skutečně starat a také je hnojit. Begónie a muškáty prospívají mimořádně dobře, když do půdy přimícháte trochu kávové sedliny. Správná dávka je asi dvě hrsti kávové sedliny na metr okenního truhlíku. Čas od času se doporučuje přimíchat také hnojivo na květiny se všemi živinami. Přibližně jednou týdně dejte do litru vody 1 cm³ hnojiva. Tato dávka by také měla být používána pro rychle rostoucí květiny – v tom případě je můžete zalévat častěji. Netýkavky turecké, fuchsie, pantoflíček vroubkolistý, petúnie a begónie potřebují třikrát až čtyřikrát víc hnojiva než ostatní rostliny.
V neposlední řadě mějte vždy po ruce kvalitní nářadí, které vám práci jen a jen usnadní.

  • Květinová lopatka.  S květinovou lopatkou Gardena pro sázení a přesazování je radost pracovat. Atraktivní a přesto účelný design podtrhuje speciálně modelovaná rukojeť pro snadnou práci a manipulaci. Lopatka má ideální šířku 8 cm, provedení je z kvalitní oceli.
  • Květinové vidle  od Gardeny jsou lehké a elegantní. Hodí se nejen k přesazování, ale také ke kypření půdy a odstraňování nežádoucích plevelů. Vidle jsou vyrobeny z kvalitní oceli a mají pracovní šířku 7,5 cm.
  • Sázecí kolík je zárukou jednoduché a pohodlné práce. Nářadí má ideálně tvarovanou rukojeť, která současně izoluje proti chladu. Kovová špička je z nereznoucí zinkové litiny. Délka vřetene je 19,5 cm.
  • Vyrývač kořínků je užitečným pomocníkem, který by měl být po ruce každého, kdo dbá o vzhled záhonů. Vyrývač se snadno čistí, je v tyrkysovo-černém designu a vyroben z kvalitní oceli. Pracovní délka čepele je 14,5 cm.

Autor článku: Vladimír Bukač

www.gardena.cz