Vybudování skleníku chráněného zemí je ekologický způsob pěstování rostlin. Konstrukce tohoto skleníku je poměrně jednoduchá a je mnohem levnější než běžně dodávané skleníky.
V zemi jsou skvělé klimatické podmínky. Takto postavený skleník vám pomůže pěstovat plodiny bez ohledu na počasí. Jsou chráněny před silnými dešti, větry a mrazem. Můžete jej doplnit o solární napájení a zavlažování. K pěstování rostlin budete potřebovat méně energie.
 

Variant podzemních skleníků je mnoho od jednoduchých po složitější, záleží jen na tom jak jste zruční a kolik jste do toho ochotni vložit peněz.
 
Poloha skleníku je nejvhodnější na jižní straně, kde je dostatečné  slunečné záření. Hloubka by měla být asi kolem metru „nezamrzná hloubka“ Pro pohodlné obstarávání rostlin by měl být asi 2 metry.

 
Nebo: se podívejte na další návod, jak se staví podzemní skleník, který má tu výhodu, že tam můžete pěstovat rostliny po celý rok. Skleník je díky izolace hlíny ohříván v zimě a ochlazován v létě.
 
Děláte-li rekonstrukci domu či chaty a stará okna míří na skládku. Chyba. Recyklujte je. Nebo ram zajeďte a přivezte si další.
 

Nebo: Máte-li někde plastové láhve, můžete je také použít na ochranu vašich sazeniček před jarními mrazíky.
Láhev seřízněte a aby nebyla hrana láhve moc ostrá, ji dejte ji oříznutou stranou na rozpálenou pánev. Ještě horkou přitlačte na nějakou skleněnou misku (talíř), aby se vytvarovala pěkně dokulata.
 

Nebo:  Z počátku vám dobře vám poslouží stará pláta od vajec, plastové krabice např. od CD, nebo PET láhve. Nejenže tím ušetříte, ale dáte nový smysl výrobkům, které  už sloužit přestaly.