Čemu můžete, a čemu naopak nemáte nikdy věřit! O otěhotnění mezi ženami koluje mnoho babských rad, ale i mýtů.
Některé radí, kterak zaručeně otěhotnět, jiné naopak přinášejí doporučení, která otěhotnění zcela jistě zabrání.
Kde je pravda, a je možné, se na některá z těchto doporučení spolehnout?
Nejčastější babské rady a mýty komentuje MUDr. Kateřina Veselá Ph.D., ředitelka Sanatoria Repromeda.
1. Při prvním pohlavním styku dívka nikdy neotěhotní, to není možné.
Toto je mýtus. K otěhotnění stačí jeden jediný nechráněný pohlavní styk uskutečněný v průběhu ovulace. A ani první pohlavní styk v tomto směru není výjimka.

2. Pokud dojde ke styku během menstruace, tak těhotenství nehrozí.
Toto je mýtus. Při krvácení v obvyklém termínu menstruace u ženy zpravidla k otěhotnění nemůže dojít, ale výjimečně, spíše v raritních případech, může žena otěhotnět při menstruaci, a to zejména tehdy, kdy se zamění menstruační a ovulační krvácení.

3. Když chce dvojice počít, je dobré, aby ihned po styku žena zvedla nohy nad hlavu, tím ejakulát se spermiemi nateče k vajíčku a spermiím to usnadní proniknutí do vajíčka.
Toto je další z častých mýtů. Zvednutí nohou nad hlavu, stojka ani nic podobného nezvýší pravděpodobnost otěhotnění. Spermie jsou uzpůsobeny k tomu, aby se k vajíčku dostaly vlastním pohybem a tento způsob napomáhání doputování spermií k vajíčku je zcela zbytečný a vznik těhotenství nikterak nezvýší. Pokud dvojice nemůže počít přirozenou cestou je vhodná konzultace s lékařem. Čím dříve se případně s léčbou začne, tím má dvojice vyšší šanci na to, že těhotenství vznikne.

4. Těhotenství zcela jistě zabrání, když si žena po styku provede výplach pochvy octovou vodou.
Toto je mýtus. Tato snaha o zabránění početí může poměrně zásadně poškodit zdraví ženy, a to zejména tehdy, bude-li octová voda o vysoké koncentraci. Takže jako snahu o rychlou, nouzovou antikoncepci bych tuto metodu nikomu nedoporučovala. Pokud dojde k nechráněnému pohlavnímu styku, nebo k selhání antikoncepce, například k protržení kondomu, doporučuji dojít do lékárny a zakoupit nouzovou antikoncepci. Postkoitální antikoncepce je k dostání i bez receptu. Je fajn mít jí i doma při ruce, pro možné rychlé užití. Nicméně, tato antikoncepce není určená pro pravidelné používání a je skutečně jen řešením v nouzi.

5. K zabránění těhotenství dojde tehdy, když žena během styku neprožije vyvrcholení, a naopak, pokud žena chce otěhotnět, je třeba, aby dosáhla vyvrcholení.
Velký mýtus! Pokud by k otěhotnění bylo nutné vyvrcholení, mnoho žen by se svého potomka nikdy nedočkalo. Jsou ženy, které vyvrcholení nedosáhly nikdy v životě, a přesto jsou i několikanásobnými matkami.
Vyvrcholení není podmínkou otěhotnění a naopak, zabránění vyvrcholení není antikoncepční metodou.

6. Za neplodností ženy stojí to, že z ní sperma pokaždé po nechráněném styku vyteče, pokud chce otěhotnět, musí tomu zabránit například použitím tamponu.
Toto je mýtus. To, že sperma po styku vytéká z těla ženy, je zcela normální, fyziologické. Není možné, aby se v ženě nějak hromadilo, či se do ní vstřebávalo. A i přesto, že žena pozoruje vytékání, nic nestojí v cestě tomu, aby otěhotněla. ‚
Ovšem zase zde platí, že musí být splněny veškeré podmínky k přirozenému početí u obou partnerů a opět platí, že pokud se dvojici otěhotnění dlouhodobě nedaří, je vhodná konzultace s lékařem, případně zahájení léčby.

Autor článku Petra Hátlová