semenaNastal čas myslet na to, co vysadíme na zahradě.  V tuto chvíli už má asi každý připravený nějaký výsevní plán, protože ne každá rostlina se snese s jinou. Je to podobné jako u lidí.

připravíme si zvolená semena a zjistíme si, kdy se které vysazuje. Může se však stát, že jste propásli vhodnou dobu a bude potřeba celou operaci zrychlit.

Čím jsou semena tvrdší, tím obvykle hůře klíčí. I zde nám ale může pomoci příroda. Klíčení se pravdu velmi zrychlí.

Namočte se semena před výsadbou do předem připraveného nálevu.

 

Nálev

1 polévková lžíce řebříčku + 1 lžíce heřmánku

Bylinky přelijete horkou vodou a necháme vylouhovat. Semínka dáme do přefiltrovaného, vlažného nálevu a necháme 1-2 dny namáčet (podle druhu semen). Semena zesvětlají a nabobtnají.

Vývar nevylévejte, ale použijte jej na zalévání zasetých semínek. Jejich účinek se tak prodlouží.

 

Řebříček urychluje klíčení, posiluje vývoj kořenů a poskytuje antioxidační ochranu. Snižuje tím stres a vytváří větší odolnost sazeniček. Místo řebříčku můžete použít i kopřivu.

Heřmánek změkčí slupku semínka a voda se snadněji vstřebává, rychle se aktivují enzymy potřební pro klíčení. Zvětšuje odolnost semínek v případě nějaké infekce.

 

Semena při namáčení absorbují tolik množství vody, kolik by načerpaly z půdy za týden. Rychlé klíčení znamená i rychlejší zrání.  Tento nálev navíc pomůže semenáčkům získat větší odolnost proti chorobám.