Při ručním žehlení je důležité mít správné pracovní nástroje, návyky a znalosti o žehleném materiálu. Nesprávným žehlením můžete žehlenou zničit textilii a přivodit si úraz.
Pracovní nástroje
U žehlení je nutné použít kvalitní žehličku, která má neporušená přívodní kabel a neprošla rukama domácího kutila, protože může žehlícímu způsobit smrtelný úraz. Zejména v kombinaci s vodou. Čím kvalitnější je žehlička, tím je žehlení snadnější a je méně pravděpodobné že textil zničit. Žehličky mohou mít více otvorů pro napařování a tepelnou ochranu proti propálení.
Vhodné je rovněž používat pevné žehlící prkno. V horším případě je možno použít jídelní stůl a nehořlavý podklad. Deky jsou dnes většinou s příměsí umělých vláken a často se spečou.
Pracovní návyky
U žehlení vždy stojíme, pokud je potřeba si sednout, neměla by být žehlící plocha vysoko. Ideální je výška v úrovni pasu.
Nikdy nenecháváme žehličku na jednom místě, protože hrozí propálení materiálů.
Rovněž od žehlení nikam neodcházíme ani netelefonujeme, zde už může hrozit požár. Žehlící při jiné činnosti snadno zapomene na rozdělanou práci.
V případě potřeby žehličku odstavíme na nehořlavý materiál nebo při delší nepřítomnosti žehličku vypneme ze zásuvky.
Znalosti o žehleném materiálu
Zjistěte si, jaký materiál budete žehlit. Správnou teplotu nastavení žehličky obvykle zjistíte na štítku, který bývá na textilu umístěn.
Na etiketě je tečkou označena doporučená teplota žehličky (čím více teček, tím vyšší teplota), případně je žehlička úplně přeškrtnuta, což znamená, že materiál není určen k žehlení.
Bavlna – potřebuje nejvyšší teplotu. Nejlépe je ji žehlit s napařováním. Tmavší textil žehlíme na rubové straně, protože se při žehlení vytvářejí lesklé plochy.
Flanel – žehlíme na nízké teploty a rovněž raději z rubové strany.
Samet – na žehlicí pr
kno dejte měkkou podložku. Vždy žehlíme po rubové straně.
Manšestr – postupujte stejně jako v předchozím případě
Polyester + umělá vlákno – je hodně citlivý materiál a proto teplotu nastavte raději nižší, než doporučuje štítek (výrobce nezná vaši žehličku) a teplotu přidejte postupně.
Bavlna + polyester – postupujte stejně jako v předchozím případě.
Pleteniny – obecně se žehlení nedoporučuje, protože by pletenina ztratila tvar. Když uděláte při praní chybu, vlákno se poláme. Můžete to napravit napařením – žehličku dejte asi 1 cm od látky a pusťte páru. Pokud to nepomáhá, dejte na látku mokrou utěrku a přežehlete ne příliš horkou žehličkou.
Výšivky, nášivky a různé aplikace – žehlíme, jen pokud je to nutné. A i pak nejlépe pomocí páry. Stejně jako u sametu je dobré mít měkké podložení.
Košile
Není jednoduché správně vyžehlit košili.
Košile nejlépe žehlete hned po sundání ze šňůry, později se košile žehlí složitěji. Nastavte si teplotu dle materiálu. Čím nekvalitnější košile, tím horší žehlení vás čeká. Při žehlení postupujete tak jak se vám to dělá nejlépe. Např.:
- Začněte límečkem tak, že jej vyžehlíte nejdříve z rubu od středu ke krajům.
- Potom vyžehlete manžety z rubové a potom z lícové strany.
- Nyní vyžehlete rukávy, látku vyrovnejte a napněte, poté přejeďte žehličkou z obou stran. Nechcete-li mít na rukávu viditelný sklad po žehlení, musíte použít rukávník nebo přejet rukáv žehličkou i uprostřed. Dokonalost ale nečekejte.
- Následují ramena. Košili si dáme na okraj žehlicího prkna a postupně přejíždíme žehličkou.
- Lem pro dírky a knoflíčky projeďte nejlépe z rubové strany, protože tam bývá pokrčený.
- Nyní přicházejí na řadu z vnitřní strany záda košile a pak přední část.
- Poslední operací je límeček z lícové strany.
- Nakonec košili dejte na ramínko.
Na Youtube je mnoho návodů
Napsat komentář