ředkvičky

Ředkvičky mají šťavnatou, křupavou, příjemně pálivou dužinu. Aby byly šťavnaté, potřebují hodně slunce a vody. U kolísající vlhkosti často dřevnatí.

Semena můžete skladovat až 5 let. Ředkvičky nemají rády dusík, proto by půda neměla být čerstvě pohnojena. Místo před výsevem můžete půdu zalít jíchou. Výsev do skleníku je možný už od poloviny února. Na venkovní záhony se ředkvičky vysévají v průběhu dubna, do hloubky cca 1 cm, řídce (asi 2 cm), v řádcích 15 cm od sebe, aby měly místo pro vývoj bulvy.

Doporučuje se vysévat v týdenních intervalech, vždy tolik, kolik jich zkonzumujete. Nevýhodou ředkviček je totiž to, že rychle vadnou a pokud přerostou, tak dřevnatí. U velkých odrůd ředkviček je to s dřevnatostí trochu lepší. Aby déle vydržely, tak ze sklizené ředkvičky odstraňte listy. Potom je zabalte do fólie či sáčku nebo je zabalte do navlhčené utěrky a dejte do lednice.

Konzumují se většinou jen čerstvé bulvy, ale dají se jíst i listy. Při tepelné úpravě ředkvička ztrácí svou štiplavou chuť. Zimní ředkve mají silnější slupku a tužší dužinu, proto se loupou.

 

Ředkvičky dobře rostou tam, kde je hlávkový salát hrách , fazole, jahody, řeřicha, mrkev, černý kořen a  rajčata.

Ředkvičky by se neměly sázet tam, kde jsou okurky a cukety.

 

Dřepčík

malý černý, až kovově modrý brouk, napadá za velkého sucha klíčící rostlinky. Proti dřepčíkům se osvědčil vratičový odvar.

 

Slimák

Škodí v noci nebo po dešti.  Slimáky likvidujte ručně a nebo rostliny postříkejte vývarem ze semen borovice, která slimákům nevoní.

 

Květilka zelná

Ředkvičky napadne květilkou zelnou jsou slabé, vadnou a v bulvách jsou chodbičky. Pravděpodobně proti ní neexistuje žádný přípravek.

 

Léčitelství

Ředkvička obsahuje bílkoviny, sacharidy a  vlákninu. Má také vitamín C, beta karoten, kyselinu listovou, vitamin K a vitaminy skupiny B. Z minerálních látek je to zejména vápník, fosfor, zinek, síra, železo a draslík.

Draslík má pozitivní vliv na srdeční sval.

Glukosinolát má antimikrobiální a protinádorové účinky. Nedoporučuje se denně konzumovali větší množství ředkviček, mohlo by dojít k narušení metabolismu jódu, a tím funkce štítné žlázy.

Kyselina listová podporuje správnou krvetvorbu,

Sirné silice mají lehce antibiotický účinek, pozitivně ovlivňuje peristaltiku střev a tím se vylepšuje trávení.

Vápník zlepšuje pevnost kostí a chrupavek

Ředkvičky snižují tvorbu kamenů ve žlučových a močových cestách.