Nový výzkum ARS naznačuje, že preventivní léčba kyselinou salicylovou může zabránit nebo omezit infekci rostlinných plodin fytoplasmou bramborově purpurové, bakterií bez buněčné stěny. Po tisíce let lidé extrahovali kyselinu salicylovou z vrbové kůry stromů, aby zmírnili bolest, horečku nebo zánět. Dnes, to se používá při léčbě akné, odstraňování bradavic i v kosmetice. Když jsou rostliny nějak stresovány, produkují malé množství kyseliny , což jim pomáhá např. při napadení hmyzem, suchem, nedostatku živin nebo když procházení nějakou nemocí.
Bylo prokázáno, že aspirin rozpuštěný ve vodě urychluje klíčení, zakořenění a velikost a výnos rostliny. Tato složka pomáhá posilovat imunitní systém rostliny, stejně jako u lidí.

Poznatky vědců amerického ministerstva zemědělství (USDA) nyní naznačují, že kyselina salicylová může poskytnout „ochranu“ zemědělským plodinám proti mikrobiální bakterii fytoplasma – bakterie, která nemá žádné buněčné stěny a poškozuje pletivo brambor a podobných rostlin.
Ve studiích byly shromážděny důkazy, že preventivní ošetření rostlin rajčete – příbuzného brambor – kyselinou salicylovou může zabránit vzniku fytoplazmatických infekcí nebo alespoň snížit jejich závažnost.
Pro jejich výzkum, publikovaný v červenci 2012 (Annals of Applied Biology), použil tým experimentální skupinu sazenic hrnkových rajčat a druhou kontrolní skupinu rostlin.
Experimentální skupina byla dvakrát ošetřena kyselinou salicylovou – první přes rozprašovací roztok čtyři týdny po výsadbě sazenic a druhé kořenovou zálivkou dva dny před infikací fytoplazmou.
Kontrolní skupina nebyla nijak léčena.

Tým vizuálně zkontroloval příznaky onemocnění a analyzoval vzorky listů. DNA fytoplasmy se objevila v 94% vzorků neošetřených rostlin a ve 47% léčených rostlin. Zbývajících 53% ošetřených rostlin bylo i za 40 dní po vystavení infekce bez příznaků i patogenů.
Na základě tohoto vědci usoudili, že kyselina salicylová spouští systémovou rezistenci a jsou připraveny na obranu proti mikrobiálnímu nebo hmyzímu útoku.

Doporučená dávka aspirinu je 500 mg drceného aspirinu rozpuštěného v 5 litrech vody.  Je důležité používat jen čistý aspirin, bez dalších látek, aby nenastaly nějaké další, nežádoucí účinky.  Rostlinám mohou vzniknout hnědé skvrny a můžete jim úplně spálit listí.  Nejlepším způsobem, jak této situaci předejít, je ranní postřik, aby slunce odpařilo vlhkost z listů ještě před soumrakem.
Bylo zjištěno, že lilek, paprika, rajčata a brambory jsou pro toto ošetření velmi vhodné.

Autor: Jan Suzskiw

Zdroj: https://www.ars.usda.gov