Svět vnímáme našimi pěti smyslovými orgány. Z těchto pěti smyslů přijímáme nejvíce informací o okolním světě zrakem. U moderních lidí je vnímání smyslovými orgány rozděleny následovně:
- zrak 90 %,
- sluch 5 %,
- hmat 2 %,
- chuť 2 %,
- čich 1%.
Proto je důležité, umět maximálně využít možnosti vidění. Úbytek informací při vnímání barev ovlivňuje kvalitu života, snižuje spolehlivost zpracování informací a tím ovlivňuje i reakční čas.
Je známo, že poruchami vnímání barev – barvocitu trpí 8 % mužů a 0,5 % žen
To znamená, že v západní Evropě, Spojených státech amerických a v Japonsku žije celkem 32,6 milionu lidí s touto poruchou. Lidé, kteří si pletou barvy, se nemohou ucházet o více než 150 povolání, čímž jsou v životě významně znevýhodněni.
Poruchy zraku barev a barvoslepost jsou problémem především během dětství, protože v tomto věku hrají barvy při učení a při sebehodnocení velkou roli. Děti v mateřských školkách i v základních školách často malují. Na jejich kresbách pak vidíte například červenou trávu a zelenou střechu a možná proto dostávají špatné známky. K tomu se přidá i další nepříjemnost, výsměch spolužáků.
V silniční dopravě jsou lidé, kteří si pletou barvy nebezpeční nejen pro sebe, ale i pro ostatní. Normálně vidící zpozorují světlo semaforu a brzdová světla už z dálky.
Často se stávají nehody, kdy člověk s poruchami barevného vidění vjel na železniční přejezd navzdory červeně svítícím výstražným světlům.
Barvoslepost se často zaměňuje s vadným vnímáním barev. Hlavním rozdílem těchto dvou postižení je ten, že člověk, který chybně vnímá barvy, fungují všechny receptory barev normálně.
U barvoslepých nefungují vůbec třeba jen zelené nebo červené receptory.
Korekce poruch vidění barev
Na korekci anomálie používáme brýle se speciálním zbarvením. Povlak musí být nanesen takovým způsobem, aby se propouštěné světelné spektrum změnilo tak, aby člověk s poruchou barevného vidění dostal stejné nebo alespoň srovnatelné podněty jako normálně vidící. Náprava se lépe projevuje při středovlnných červeno-zelených čípcích a méně při krátkovlnných modrých čípcích.
Pomocí Colorlite – korekčních brýlí lze dosáhnout, že člověk s poruchou barevného vidění zpozoruje takové barevné tóny, které dosud neznal.
V 80-ti % případů lze poruchy barevného vidění korigovat.
Autor článku: Reflex-Elektret, Ing.Štefan Göghhttp:
www.farbocit.sk/
Napsat komentář