Šití na šicím stroji komplikují problémy se šicím strojem. Začínající švadlena mnohdy neví, jak problém vyřešit. Uvedeme si o nejčastější příčiny poruchy stroje. Přitom nebereme v úvahu programovatelné, elektronické stroje. Všechny šicí stroje jsou si v podstatě hodně podobné, ať už jsou domácí či průmyslové, protože na všech najdete podobné součástky.
Spodní část šití je nehezká:
Pokud jsou na spodní části ušité látky místo krásného stehu jen smyčky, máte příliš volné napětí horní nitě. Přitáhněte horní nitě. Při potažení by měla horní nit běžet s mírným napnutím. Pokud ne, změňte nastavením napětí horní niti, což je naznačeno šipkou (viz foto 1). Když zvýšíte napětí, smyčky zmizí a steh se vyrovná. Může však jít i o špatně navlečenou horní nit. Zkontrolujte tedy, zda nit probíhá místy, která jsou k tomu určena. V tomto případě má každý stroj trochu odlišný systém a je lépe se důkladně seznámit s návodem.
Horní nit se často trhá:
Na některé látce se netrhá na jiné ano. Správné napětí horní a spodní nitě při častém střídání kvality látky je někdy pěkný oříšek, protože jedno podmiňuje druhé.
Příčina ale může být i jinde. Nit už je stará nebo nekvalitní. Špatný návlek horní nitě. Moc utažená horní nit a je třeba ji uvolnit. A velmi častým důvodem je v tomto případě sražená nebo tupá jehla, kterou je nutno vyměnit.
Horní steh je po ušití plný smyček:
Zde je stejná odpověď. V tomto případě je moc volná spodní nit. Když stroj běžně používáte a šil dobře, velmi pravděpodobně je nit špatně navlečena. Zkontroluje návlek spodní nitě. Nit by se neměla z cívky odvíjet v protisměru tahu – viz nákres. Z pouzdra cívky by měla vycházet s mírným napětím, které lze upravit pomocí šroubu. U domácích šicích strojích je obvykle jeden šroub na pouzdru cívky.
Spodní nit se během šití často trhá:
Jehla při šití vydává zvuky jakoby klapot:
Vniknutí jehly do látky by měl být tichý. V tomto případě je hrot jehly je ohnutý nebo ohnutý a jehlu je nutné vyměnit.
Šev není celistvý a má vynechané stehy:
Děje-li se to jen jednom konkrétním typu látky, je možné, že se tato látka stroji „nelíbí“. Často se to děje u úpletů, které potřebují speciální jehlu na úplety (zaoblená špička) a jemný podavač látky. Vyžaduje i dobré seřízení napětí nití. Nešijete-li takové látky často, můžete si pomoct tak, že podložíte v místě sešití látku proužky z pauzovacího papíru. Po ušití se dá papír snadno odtrhnout.
Přeskakuje-li steh na všech látkách, zkuste vyměnit jehlu, může být tupá. Má-li jehla kulatý dřík, pokuste se jehlou pootočit, možná jste ji špatně nasadili. Může jít i o nesprávně zvolenou tloušťku jehly a nitě stroje vůči šité látce.
Látka se ve stroji špatně posouvá:
Může jít o příliš jemné zuby podavače a máte-li volbu, změňte je. Možná ale stačí je jen vyčistit. Ve spodní části stroje se zachytávají chloupky z látek a zuby bývají plné prachu. Je potřeba odšroubovat destičku a vše vyčistit. Někdy stačí přidat (nebo ubrat) větší tlak na přítlačnou patku podle tloušťky šitého materiálu.
Napsat komentář