Září je obecně chladněji, než v srpnu a dny jsou výrazně kratší, ale můžeme ještě stále očekávat teplé dny. Máte-li na zahradě nějaké ovoce nebo zeleninu určitě budete mít plné ruce práce se sklizní plodů. Je to rovněž čas sázení a přesazovaní květin – cibulovin abyste si zajistili kvetoucí zahradu i pro příští rok. Je to ale hlavně měsíc, kdy se začínají vyprazdňovat záhony a vaše sklizeň se přesouvá k vám domů, proto je nejvyšší čas uklidit, případně vysířit sklep.

Sklizeň v tomto měsíci

Pokud by měly hrozit mrazíky, je nutné sklidit celer.
Stonky hrachu už odstříhejte a dejte do kompostu (kořeny nechejte v zemi, obsahují dusík). Posbírejte semínka bylin a trvalek pro výsev na příští rok. Tyčkové fazole i fazolky ještě nechejte plodit. Pokud to není nutné, pastinák ještě nechejte v zemi, prospějí mu mrazíky. Sklizenou cibuli a česnek nechejte zavěšenou oschnout někde pod přístřeškem. Ze skleníku byste měli sklidit lilky, papriky, okurky a rajčata. Máte-li stále ještě hodně zelených rajčat, oberte ta, která jsou alespoň nažloutlá a rozložte je na vaječná pláta. Budou zespodu dýchat. Potom vytáhněte celý keřík ze země, omyjte kořeny od zeminy a keřík zavěste do místa, kde nemrzne. Budou dozrávat postupně.

Zimní ovoce nechejte na stromech co nejdéle.

Vykopat zbytek brambor. Když bude počasí ještě příznivé, můžete to odložit i na říjen. Při sklizni brambor je potřeba, odstranit všechny hlízy. Každá zapomenutá hlíza bude v příštím roce nejen plevel, ale bude také zásobárnou spor sněti bramborové. Vždy je lépe nejdříve odstranit a zlikvidovat uschlou nať.  Brambory necháte v zemi ještě dva týdny, aby si vytvořily pěknou slupku. Současně je ochráníte před výtrusy případné plísně, která by hlízy mohla napadnout.  Hlízy sklízejte brzy ráno, očistěte je od zeminy a nechejte jeden den na slunci oschnout. Skladujte v suchu, chladu a temnu. Poškozené hlízy neskladujeme. Brambory by se měly tak co 2 měsíce kontrolovat.

Začíná i sběr ořechů. Plody sbírejte do plachty, nebo přímo ze země, ale neotloukejte je tyčí, protože by se poškodily křehké větve, které by mohly v příštím roce plodit. před uskladněním musí ořechy důkladně vyschnout.

dýně

Setí

Je správný čas zasít zimní salát a cibulku pro jarní sklizeň.

 

Sázení

Zasaďte cibuloviny tulipánů a narcisů. Rozdělte byliny a trvalky, případně je přesaďte. Ti netrpěliví mohou koncem měsíce zasadit česnek, i když je lépe jej sadit později. Do skleníku a pařeniště můžete ještě zasadit salát, nebo kedlubny.

Vyberte nejzdravější sazenice jahod, nahraďte jimi staré jahodníky. Ostatní výhony ostříhejte současně s poškozenými listy. Na jahodníku nechejte jen mladé lístky uprostřed.

 

Hnojení a prevence

Máte poslední šanci zasít např. čočku k zaorání do země, abyste prohnojili záhony. Luštěniny nebo žito dodají půdě dusík a zabrání růstu jiných plevelů. Na jaře plodinu zaryjeme do země.

Přihnojit růže vícesložkovým hnojivem s větším obsahem drasla. Přihnojte stromy i keře fosforečnými a draselnými hnojivy.

Koncem měsíce dejte na kmeny lepové pásy proti samičkám píďalky podzimní. Oškrabejte borku ve spodní části kmenů a natřete je lepem proti lezoucím škůdcům.

Také nezapomeňte, že je potřeba vždy na podzim pohnojit lilie. Pozor, lilie nemají rády dusík.

 

Ve skleníku

Škůdci by v tuto dobu už neměli tak řádit. Často větrejte, nejlépe by měl být skleník přes den otevřený a zavírat by se měl na noc. Zálévejte 2x týdně nejlépe intenzivně a ráno. Omezíte tím houbové choroby.

 

kompost

Kompost

Vyprázdněte své kompostovací nádoby. Zralý kompost použijte do záhonů, zbytek vraťte zpět. Do kompostu můžeme přidávat nejen trávu, popel ze dřeva, listí, hnůj, močůvku, kávový lógr, čajové zbytky, vysílenou zeminu z truhlíků, ale i nadrcené větvičky, listí, nepotištěný papír, skořápky od vajíček, piliny, …
Do kompostu rozhodně nedávejte rostliny napadené chorobami, popel z uhlí, pecky, kosti, zbytky masa, plevel, větve z tújí a ořešáku.
Nezapomínejte na občasné zalévání uzavřených kompostérů. Teplo zajistí jeho přikrytí víkem. Ve finále teplo a vlhko zpracuje odpad na kvalitní kompost.

 

Obecné úkoly

  • Nechcete-li ještě zlikvidovat rajčata a okurky, ostříhejte alespoň jejich bujné výhony a nadené listy.
  • Ostříhejte staré výhony malin a ostružin.
  • Odkvetlé cibuloviny (např. mečíky a begonie), vyjměte ze země i s listy, odstraňte zeminu a dejte zaschnout, až se cibule sama oddělí od lodyh. Pak uskladněte do sklepa.
  • Září je vhodná doba na zakládání trávníků.
  • Rovněž je potřeba vyčistit rybníčky, případně je nějak zakrýt (síť), před zanesením opadanými listy.
  • Odstranit vršky u růžičkové kapusty, aby měly již vzniklé růžičky čas dozrát.
  • Důkladně zalévat květák a ředkvičky, aby nebyly červivé.
  • Pomalu snižujte zálivku pokojovým rostlinám.
  • Pokryjte listovou zeleninu nějakou síťovinou, proti ptákům.

 

Další příspěvky v této kategorii