ledenNěkdy je leden teplotně velmi příznivý. Pokud jste to tedy nestihli, můžete v zahradě vybudovat dodatečnou ochranu stromů a keřů před zvěří, mrazy a vichřicí.  Zkontrolujte také, zda jsou všechny ochranné prvky proti poškození na svých místech, případně zvažte přesun rostlin na slunnější místo.

Sklizeň v tomto měsíci

Na parapetu okna na vrstvě vlhké buničité vaty nebo na tenké vrstvě zeminy pěstujeme celou zimu řeřichu zahradní. V truhlíku můžete postupně pěstovat z horní části bulvy celeru zelenou nať (petržel, cibule, pažitka).

Přestože jsme pór, pastinák a tuřín dobře připravili na budoucí sklizeň, může být problém jej sklidit, pokud kolem něj bude stát zmrzlý sníh. Proto je dobré je pečlivě přikrývat rounem nebo slámou, abychom je ochránili nejen před mrazem, ale také pro pohodlnou sklizeň.

Také bychom mohli sklízet listy vytrvalého špenátu a zimního zelí. Na veškerou zeleninu, která je ještě na záhonech (pór, pastinák, tuřín, kadeřávek, růžičkovou kapusta) navlečeme nebo přikryjeme nějakým vícevrstvým papírovým nebo jutovým pytlem či slámou, aby nebyl problém je sklízet. Také proto, abychom je ochránili. Neublíží jim pak ani mráz ani sluníčko, které by je rychle ohřálo po mrazivé noci. Jestliže se ale oteplí více než na týden, zakrytí sundáme, aby zelenina neplesnivěla. Když k obalení kmenů použijeme jutu, není ji nutno odstraňovat, protože během roku zetlí.

Péče o skleník

ledenNezapomínejte větrat za slunečných dnů skleník. Pokud máte skleník vyhřívaný, můžete začít s výsadbou např. salátů.

Setí v lednu

Nastalo období pro setí některých rostlin, např. mrkev, zelí, pórek, ředkvičky. Dále pak rajčata, celer a paprika, které později přepícháme do skleníku, fóliovníku nebo na venkovní stanoviště.

Vyzkoušejte si klíčivost semen na kousku vaty a dejte je na parapet okna, abyste měli možnost si koupit nová semena, kdyby ta vaše neklíčila.

Hnojení a ochrana zahrady v lednu

Zahradu můžeme pohnojit popelen z krbu (dřevo), čímž dodáváme zemi vápník.  Na záhony můžete rozházet kompost.

 

Obecné úkoly v zahradě

Stromy

ledenPokud nemrzne, udělejte průřez jabloní a hrušní, rozhodně neořezávejte peckoviny. Budete-li stromy roubovat, udělejte zmlazovací řez a od vhodných stromů si odebereme rouby. Rouby zakládáme do písku do sklepa, na severní stranu budovy nebo v mikrotenovém sáčku do chladničky. Rouby ukládáme do chladna a pravidelně je vlhčíme. Hodí se k tomu i staré noviny, které dobře drží vlhkost.
Na omrzlé větve nikdy nesahejte teplýma rukama a raději použijte rukavice.

Staré stromy pokácejte už nyní, a pokud nepřeje počasí, uklidit je můžete až na jaře.

Pokud na stromech zůstaly nějaké staré mumifikované plody, odstraňte je. Odstraňte ze stromů i starou borku, mechy a lišejníky.

Kolem stromů průběžně přihrňte sníh, ochráníte kořeny před mrazem i před časným vyrašením. Stejně můžeme postupovat s odhrnováním sněhu z cestiček směrem na záhony. Nejenže je ochráníme, ale při tání budou mít dost vláhy. Pozor však na solený sníh.

Když se oteplí, sníh je těžký, otřepejte větve a keře, aby se nepolámaly. Při teplém a suchém počasí můžete stromy a keře zalít.

Záhony a trávník

Stále není pozdě zrýt plochy pro záhony, zemina se stále ještě do jara má čas proležet a náležitě promrznout. Mnoho lidí dnes ale preferuje pěstování bez rytí.
V tomto období můžete přeházet kompost, což se bude asi líbit ptákům, protože tam najdou schované škůdce.

Recyklujte svůj vánoční strom, protože drcený je vhodný pro mulčování rostlin.

Sklep

Zkontrolujte uloženou zeleninu zda nehnije či nevysychá. Odstraňte vše, co je poškozeno. Nezapomeneme jim občas zvlhčit nejen písek, ale také celé skladovací prostory, např. je dobré vložit do místnosti nádoby s vodou.

ledenZa slunečných dnů provětrejte sklady, teplota by tam neměla klesnout pod 3 stupně.

Pokud jste to ještě neudělali, tak přepažte jablka a brambory nějakým foliovým závěsem, aby jablka nenačichla.

Plánování

Začněte s plánováním výsadby rostlinné v nadcházející sezóně, aby došlo ke správnému střídání plodin na záhonech.

Pokud jste to ještě neudělali, kupte si osivo rostlin, které jste se rozhodli vyzkoušet pěstovat tento rok. Vyrobte si jmenovky na záhony, které na jaře osejete a z plastových lahví nebo kelímků si připravte květináče. Nachystejte si pásku a ostatní vázací materiál na štěpování nebo na kotvení či podepření popínavých rostlin. Postupně opravte poškozené zahradní nářadí.