sněženkyProdlužují se dny a v teplejších oblastech se začínají objevovat první sněženky.

Je dobré vědět, že nyní je sbírání bylin pro konzumaci je velmi efektivní. Byliny mají nyní v zelených částech mnohem vyšší koncentraci zdraví prospěšných látek, než v létě.

Koncem měsíce můžeme  přihnojit trávník  močovinou nebo kompostem. Pokud mrzne, snažte se na něj raději nešlapat.

Zkontrolujte uskladněné cibuloviny.

Pokud to dovolují podmínky, můžete si připravit záhony pro setí jarních květin a letniček venku, ve fóliovníku nebo ve skleníku. Můžete také jednotlivé záhony pokrýt tmavou plastovou fólií nebo netkanou textilií, aby se země prohřála už předtím, než začnete sít a sázet.

Vyséváme i letničky, které mají dlouhou dobou klíčení – šalvěj, aksamitník, hledík, lobelka, netykavka, petunie, begonie, balzamínek atd.

 

Kultivace v okrasné zahradě

Nastal čas na prořezávání keřů, jako jsou například vistárie, stálezelené keře a opravit tvar přerostlých listnatých keřů a okrasné trávy.
V této době je možné také stříhat růže a odřezky použít k množení.

rododendronPrávě nyní je také dobré oddělit trsy letních trvalek od trvalek kvetoucích na jaře, protože jsou snadno identifikovatelné.

Za suchých bezmrazých dnů nezapomeňte zalít jehličnany, stálezelené dřeviny, případně rostliny z podzimní výsadby.
Protože v tomto období hrozí nebezpečí velkých teplotních výkyvů, kdy jsou rostliny během jasného dne zahřívány sluncem a v noci teploty klesají hluboko pod nulu, je dobré zastínit hlavně stálezelené rostliny (rododendrony, azalky) nějakou zástěnou proti přímému slunci.
Zkontrolujte všechny vysazené rostliny, a pokud je mráz povytáhl ze země, jemně je přišlápněte.

 

I doma máte květiny

Nezapomeňte ani na své pokojové květiny, kterým osprchujte listy, aby získaly více světla. Raději je v tuto dobu nehnojte, až na orchideje, které seřízneme po odkvětu těsně nad uzlem stonku, přihnojíme je a uložíme do chladnější místnosti.

Koncem měsíce se můžete pustit do přesazování pokojových rostlin. Zeminu pohnojte pozvolna se rozpouštějícím hnojivem a budete mít na půl roku vystaráno.