zimaI nyní lze ještě vytvořit ochranu keřů před zvěří, mrazy a větrem, pokud je to potřeba.

Na nechráněné rostliny navlečeme krabice nebo je přikryjeme nějakým vícevrstvým papírovým,  jutovým pytlem, slámou či chvojím. Také proto, abychom je ochránili, protože slunce by je rychle ohřálo po mrazivé noci. Pokud teplo trvá více než týden, vše odkryjeme a pak zase zakryjeme.

Setí v lednu

Můžete vysévat některé letničky letničky. Máte-li zásobu starých semen, vyzkoušejte si klíčivost na kousku vaty (buničiny.

Hnojení a ochrana zahrady v lednu

Není-li trávník rozmoklý, poházíme jej asi 2 cm vrstvou kompostu nebo rašeliny, čímž jej okyselíme. Snažte se po zmrzlé trávě nechodit, jinak jeho obnova na jaře bude složitější. Zahradu můžeme pohnojit popelen z krbu (dřevo), čímž dodáváme zemi vápník.
Můžeme mírně přihnojit i pokojové rostliny, kterým nezapomeneme snížit zálivku. V zimě raději jen roste. Rostliny občas pootočíme, aby rostly rovně.

 

Obecné úkoly v zahradě

leden Pokácejte staré stromy a keře, uklidit je můžete až na jaře. Odstraňte ze stromů i starou borku, mechy a lišejníky.

K ostatním přihrnujte sníh. Ochráníte kořeny před mrazem a před časným vyrašením a při tání budou mít dost vláhy.

Zahradu (chodníky) nikdy nesolte.

Když se oteplí, sníh ztěžkne, otřepejte větve a keře, aby se nepolámaly. Při teplém a suchém počasí můžete stromy a keře zalít.

Můžete dělat různé úpravy okrajů trávníků.

V teplém počasí mohou vyrašit některé trvalky, proto je přikryjte chvojím.

Sklep

Zkontrolujte uložené hlízy květin, zda nehnijí či nevysychají a nezapomeňte občas zvlhčit nejen písek, ale i skladovací prostory, např. je dobré vložit do místnosti nádoby s vodou.
Za slunečných dnů provětrejte sklady, teplota by tam neměla klesnout pod 3 stupně.

leden

Plánování

Nachystejte si pásku a ostatní vázací materiál na kotvení či podepření popínavých rostlin.

Začněte s plánováním výsadby, kupte si osivo rostlin, které jste se rozhodli vyzkoušet pěstovat tento rok.

Zamyslete se jakým okrasným keřem oživit zahradu. Není důležitá jen barva listů či květů, ale zjistěte si, jak rychle roste a jaký rozměr bude mít za pět – deset let do výšky i šířky. Pak projděte zahradu a najděte pro něj místo. Musíte mu zajistit dostatečný rozestup od ostatní vegetace.