Nyní je potřeba připravit záhony pro výsev osiva, dokončit ořezávání keřů a stromů a uklidit zahradu.
Zůstaly-li některé rostliny nepřikryté můžete je ještě dodatečně přikrýt zahradnickým rounem. Nastává období a velkými výkyvy denních a nočních teplot. Zimní pokrytí rostlin odstraníme až podle počasí a nadmořské výšce. Děláme to ale postupně, aby je nespálilo ostré jarní slunce, nebo noční mráz.
Máte-li na zahradě rybníček, tak je čas začít s krmením ryb a odstranit ohřívače.
Je-li kompost dostatečně proschlý , můžeme jej použít na zahradě.
Je to měsíc vhodný na výsadbu růží. Dále vysazujeme lilie a dáme narašit hlízy begonií, které dáme na několik hodin do vlažné vody. Poté je necháme zakořenit v truhlíku, při teplotě 15-20oC. Nezapomeňte ani na trvalky, které potřebují přesadit nebo se rozmnožují dělením trsů.
Máte-li teplý sklením, nebo vhodný parapet, můžete si zasít choulostivější letničky.
Čím bude půda teplejší, tím budete mít lepší výsledky, proto záhony můžete přikrýt netkanou textilií. A čím výše je pozemek umístěn, tím později je dobré s těmito činnostmi začít.
Pokácejte staré nebo nemocné stromy a keře. Kůl je lépe zatlouct do připravené díry jako první, abychom následně nepoškodili kořeny, pak díru prolejeme vodou, sestřihneme korunku, po výsadbě stromek (keř) zašlápneme a znovu důkladně prolejeme vodou.
Kvetoucí rostliny, jako je např. zlatý déšť, seřezáváme až po odkvětu, růže prořezáváme jen v teplejších polohách.
Sestřihneme živý plot, jemně kolem něj okopeme hlínu a přihnojíme.
Ze stromů seškrabujeme starou kůru (borku) a tu spálíme, protože se tam drží škůdci. Místa, kde je kůra poškozena očistíme na zdravé dřevo a ošetříme stromovým balzámem. Kdysi se na poškozená místa nanesl alespoň jíl.
Zkontrolujeme záhony trvalek, zbavme je zaschlých listů, jemně okopejte, zamáčkněte povylezlé sazenice a jakmile začnou rašit, tak jej přihnojte.
Jestliže jste na podzim trávník zanedbali a je půda suchá, můžete jej posekat. Z trávníku odstraníme spadané listí, uhrabeme ostrými hráběmi stařinu a přihnojíme. Tím ho provzdušníme a lépe roste.
Můžeme začít přesazovat pokojové rostliny.
Hnojení a ochrana rostlin
Určitě všem stromkům i keřům prospěje nějaký substrát, který rozhodíme kolem dokola. Čím je půda propustnější (hodně písčitá), tím častěji je potřeba přihnojovat. Přihnojíme i rašící cibuloviny.
Napsat komentář