Podle odhadů je neplodný každý šestý pár. O neplodnosti hovoříme až ve chvíli, kdy pár nemůže počít dítě po jednom roce pravidelného nechráněného pohlavního styku. Někdy se příčina neplodnosti dá vystopovat, ale přibližně u 10-15% případů příčinu nelze určit. V každém případě jde u neplodných párů o velkou psychickou zátěž, která poznamená celý vztah a to zejména tehdy, kdy o početí usiluje jen jeden z partnerů. V každém případě znamená léčba neplodnosti i velkou ekonomickou zátěž, protože není hrazena ze zdravotního pojištění.
Příčiny neplodnosti jsou různé a mohou být na straně muže nebo ženy. Potíže muže a ženy se mohou různě kombinovat a tím i zhoršovat pravděpodobnost početí. Samovolný potrat nemusí mít příčinu jen na straně ženy, mohlo jít o oplodnění vajíčka vadnou spermií.
Primární neplodnost – pár ještě nepočal žádné dítě
Sekundární neplodnost – pár již dítě v minulosti dítě počal, a nezáleží na tom, zda bylo dítě donošeno.

  • Muži mohou mít nízký počet nebo horší vlastnosti spermií.
  • U žen může jít o poruchu ovulace, která je důsledkem nějakého nádorového onemocnění, poruchy štítné žlázy, stresu, velkému úbytku na váze, obezity, genetické zátěži, atd.
  • Častou příčinou je i snížená průchodnost vejcovodů
  • Může ale jít i o endometriózu, což je změna funkce a umístění děložní sliznice, při kterém dochází k růstu částeček děložní sliznice mimo dělohu.

 
Pro zjištění mužské plodnosti se provádí spermiogram, který zhodnotí kvalitu spermatu jako je objem, vzhled, doba zřídnutí, celkový počet, pohyblivost spermií apod. Důležité je i Imunologické vyšetření určující i protilátky proti spermatu. Pokud je více než 30% spermií poškozených, můžeme hovořit o závažné poruše kvality DNA spermií. Příčiny mohou být díky zvýšené teplotě varlat, nadváha, cukrovky, kouření, některé léky a samozřejmě i věk.
Rovněž ženy musejí absolvovat řadu vyšetření. Zjišťuje se menstruační cyklu, předchozí těhotenství, záněty pohlavních orgánů, operace, léky, potravinové doplňky, celkový zdravotní stav vč. štítné žlázy, vyšetření krve a moči, test na pohlavní choroby, genetické vyšetření  atd.
 
Polohy při sexu
Pro větší pravděpodobnost otěhotnění je dobré volit polohy, kdy gravitace neumožní spermatu samovolně vytéct z pochvy, ale naopak putovaly k děložnímu krčku ženy, zvláště pokud máte s otěhotněním potíže. Je to např. misionářská poloha (muž nahoře). Užitečné je podložit pánev polštářem.
Orgasmus, čili svalové stahy, které jej provázející rovněž posune sperma tam, kde je ho potřeba a usnadní se tím oplodnění.
 
Způsoby asistované reprodukce
Inseminace je bezbolestný způsob asistované reprodukce, která se provádí ambulantně. Do dutiny děložní jsou plastovým katétrem zavedeny spermie. Úspěšnost této metody je kolem 10%. Sperma lze přinést z domova, ale nesmí být starší než 1 hodinu, a musí být přenášeno při tělesné teplotě a ve tmě.
In vitro fertilizace (zralá vajíčka) nebo maturace (nezralá vajíčka) je velmi běžná metoda. Používá se u žen s neprůchodnými vejcovody a plodným partnerem. Jde v podstatě o oplodnění vajíček mimo tělo a do dělohy se vkládají až po té co se rozdělí asi na 8 buněk. Asi po dvou týdnech po přenosu embryí se provádí těhotenský test.
Pro páry, kde je jeden z partnerů úplně neplodný může být řešením darování oocitů (nezralých vajíček) nebo spermií. Pokud jsou oba dva z páru neplodní, pak je zde možnost i darování embrií.