Nástupem do mateřské školky děti zahajují novou etapu ve svém životě. Ať už je to z důvodu ekonomických, organizačních nebo jiných, podstatnější je, zda je na to dítě zralé. Čím méně jste jej na tuto situaci připravovali, tím hůře to bude zvládat. O tom, že půjde dítě do školky, víte zpravidla nejméně několik měsíců dopředu a příprava na nástup do školky by měla trvat nejméně stejnou dobu. V zásadě lze říci, že čím závislejší je dítě na rodině, čím je mladší, čím je méně samostatné a čím větší individualita je váš potomek, tím větší potíže budete muset v prvních měsících zvládat.
Co byste v předcházejícím období měli udělat
Ve školce není moc času na individuální péči. Vše se děje organizovaně. Pokud takto dítě nežilo už od narození, měli byste rozhodně přejít na pravidelný režim. Den by měl být rozdělen na různá časová pásma, která mají mít svůj přesný čas (ranní hygiena, snídaně, hraní/vycházka, oběd, spaní, svačina, hraní/vycházka, večeře, večerní rituál a spánek).
Základy osobní hygieny
Dítě je ve třech letech už dostatečně inteligentní, aby pochopilo, že do kalhot se to prostě nedělá a mělo by si na nočník (záchod) umět zajít samo, případně si o to říct. Vše, co je jinak (nejedná-li se o nějak postižené či nemocné dítě), je chyba na straně pečovatele.
Samostatnost při jídle a oblékání
Není potřeba brát jako katastrofu, když si obleče tričko naopak a každou botu má na jiné noze, stejně tak není žádná hrůza, když se při jídle polije. To je normální a přiznejme si, stává se to někdy i nám.
Pozdní vstávání?
Pak budete mít velký problém s celým ranním vypravováním, protože dítě bude nevrlé, nebude chtít snídat, na poslední chvíli si vzpomene, že musí čůrat….
Odmítá polední spánek či alespoň odpočinek
Máte další problém. Očekávejte, že se každý den bude dožadovat, abyste odešli z práce dříve a vyzvedli ho po obědě. Je tedy potřeba ho na odpočinek alespoň připravit. Vysvětlete dítěti, že je naprosto nutné, aby si odpočinulo, že nemusí spát, úplně stačí, když bude jen ležet (klidně si vymyslete pohádku o neposlušném bříšku) a je-li už dostatečně zralé, tak mu vysvětlete, že vstát může, až ručička hodin bude např. úplně nahoře. Věřte, že bude-li opravdu unavené, tak stejně usne. Dítěti tím neubližujete, naopak. A navíc je to úžasný čas, který může využít jen pro sebe.
Chodí spát pozdě večer
Jeho nevyspání odrazí i v pobytu ve školce. Zcela jistě se tam bude cítit v nepohodě. Jen si vzpomeňte, jak se cítíte, když jste celou noc strávili jinak než spaním. Navodit dobrou náladu se pak u takto nevyspaného jedince povede jen kouzelníkovi. Pokud ještě nemáte zavedeny večerní rituály, které zahrnují koupání a zklidnění dítěte před spánkem, je potřeba se do toho rychle pustit. Nepleťte si ukládání dítěte s „uspáváním“, kdy rodič usne mnohem dříve než dítě. Každý extrém je špatně a dítě vás pak může vydírat i když budete mít hosty a vůbec na ležení náladu mít nebudete. Položit dítě do postýlky, zhasnout a odejít je však stejnou chybou, jako „ležím s ním tak dlouho až usne“.
Stravovací návyky
Bývají další překážkou, kterou dítě musí zdolávat. Pobíhání po místnosti při jídle je prostě nepřípustné. Ve školce mu nikdo nebude mít čas říkat „a tahle je za maminku, a tahle za tatínka“. Není tam stejný počet vychovatelek, jako je dětí. Většinou víme, že různorodá strava je pro dítě nejzdravější, v praxi to ale bývá různé, a i zde existují odstrašující extrémy. Jsou matky, které klidně dají svému ročnímu dítěti hamburger, ale jsou i takoví, kteří dětem mixují jídlo i když mají plnou pusu zoubků. Když nemají rádi zeleninu, nikdy ji nedávají ani svým dětem. Pro nejednu vychovatelku jsou takové děti vyloženě noční můrou.
Agresivita
Dítě, které je z domova zvyklé jen na křik bude své návyky aplikovat i ve školce. Zlostně si lehne na zem odmítne spolupráci. Dětem bere hračky, případně je bude bít a kousat. Na tomto byste měli rozhodně zapracovat, ale hlavně u sebe.
Přílišná závislost na rodině
Je sice velmi lichotivé – „podívejte, jak on mě miluje“, ale pokud nejste duševně narušení, tak si musíte uvědomit, že ta jeho závislost je současně hodně omezující pro vás i pro dítě. Pokud si nemůžete zajít ani na WC, aby vaše dítě nepropadlo v panice, pak ho rozhodně do školky nedávejte. Naopak začněte trpělivě pracovat na jeho odpoutání se od vás. Rozhodně nic nelámejte přes koleno. Napáchali byste více škody než užitku. To už je ale jiná kapitola, věřte však, že pokud si s tím neporadíte, může to mít problém na dalších pár let. Je normální, že se mu po vás bude stýskat, ale to je asi tak vše. Dítě by už v tomto věku mělo zvládat krátkodobé odloučení od rodiny.
Na závěr
Pokud jste to vše zvládli, tak až uslyšíte kritiku ze strany vychovatelek na vaše dítě, neberte si to osobně. Není to útok ani na vás ani na vaše mrně. Uvědomte si, že váš obor je možná jaderná fyzika, kde jste jedničkou v oboru, ale i výchově dítěte je potřeba se učit po celou dobu jeho života.
Napsat komentář