Kdysi byly po ránu okna plné peřin, aby se po náročné noci mohly vyvětrat. Mělo to zřejmě svou logiku v dobách, kdy se domy nevytápěly celé, málo se větralo, aby se ušetřilo a místnosti, kde se spalo, byly vlhké a chladné. Navíc se v té době vůbec nic nevědělo o našem věrném spolubydlícím jménem roztoč.
Roztoči jsou většinou tak malí, že je okem nevidíme, ale jsou i druhy, které mohou dosahovat 2 cm, a věřte, že když si večer představíte, že jich máte v posteli miliony, tak se vám s nimi v posteli moc líbit nebude.
A když si navíc představíte, že v noci vdechujete i jejich výkaly, tak se asi otřepete hnusem.
Faktem taky je, že každý z nás za noc vypotí určité množství tekutin, což si nejlépe ověříte tak, že se před spaním zvážíte a ráno to zopakujete. Není nic neobvyklého, když budete mít i o kilo méně. A právě tento pot se vsákne do lůžkovin. A vlhko s teplen je prostředí, které roztoči milují. Problém je v tom, že většina lidí pere jen povlečení a tak se roztoči kolem nás krásně množí.
Jak se zbavit roztočů
Toto je zdánlivě těžká otázka. Jsou přeci malí a tak nikdy nevíte, zda tam jsou anebo nejsou. Můžete použít nějaký drahý přípravek, ale kromě dobrého pocitu byste ještě museli mít mikroskop, abyste si opravdu ověřili, že byl účinný. Jistá známka přítomnosti či úbytku roztočů může být změna v kýchání, kašel, rýma, záněty očních spojivek nebo atopický ekzém, které mohou být horší či lepší.
Jak tedy na ně? Roztoče spolehlivě zabíjí už teplota kolem 60oC. Máte-li přikrývky z dutého vlákna, tak šup s nimi do pračky. Než je do pračky strčíte, musíte se ale podívat, jestli takovou teplotu snesou. Pokud máte ale raději sebe než tuto přikrývku, tak to risknete a buď to vydrží, nebo ne a pak si prostě koupíte přikrývku jinou, tentokrát kvalitnější. Pozor si dejte i na hodně velké přikrývky kontra malá pračka, protože přikrývka pojme hodně vody, při ždímání se nahrne k jedné straně a může při vysokých otáčkách pračku poškodit. Použijte vždy šetrné ždímání. Vysoké otáčky sice odstraní hodně vody, ale mohou deku potrhat. Ždímejte tedy jen krátce a šetrně. Ideální jsou pračky nad 7 kg. Pokud takovou nemáte, podívejte se po svém okolí po nějaké veřejné prádelně, kde mají velkokapacitní pračky. Ideální pro sušení lůžkovin je sušička, protože se tam lůžkoviny suší při vysokých teplotách a relativně rychle.
Na prádlo stejně jako u praní záclon nedávejte plnou dávku pracího prášku, ale úplně stačí 1/3, protože byste si z pračky udělali bubli fuk. Prášek se také z dek a polštářů špatně vymývá a proto je dobré máchání opakovat klidně i 5x, aby se vše odplavilo. Jinak vás mohou zbytky prášku dráždit.
Proti roztočům skvěle funguje i eukalyptový olej, který je rovněž zabíjí a navíc prádlo při praní provoní.
Jak často prát lůžkoviny? No alergikům klidně při každém převlékání postele a u těch odolnějších alespoň jednou ročně, protože se velmi rychle množí.
Co když máte péřové přikrývky?
Rozhodně peřiny neobsahují více roztočů než duté vlákno. Jedinou nevýhodou peřin je jejich složitější údržba. Nikde ale není řečeno, že se peří nedá vyprat. Problém je spíše v sypkovině, která je speciálně impregnovaná, aby peří neutíkalo ven. Současně se tato sypkovina nelíbí ani roztočům, protože se přes ni špatně dostávají. Pokud tedy máte v plánu sypkovinu měnit, klidně dejte polštář do pračky. Je dobré použít přípravky na praní péřových bund, které se dají koupit i ve sportovních prodejnách.
Pokud se této operace bojíte, můžete dát peřiny chemicky vyčistit.
Vlna a roztoči?
Vlna obsahuje lanolín a ten ničí roztoče. Proto je pro lůžkoviny naprosto ideální, a pokud je koupíte v běžném obchodě a ne na předražených předváděčkách, tak je jejich cena velmi příznivá. Pozor na to, aby byly výrobky ze 100% vlny, jinak se v dece bude roztočům líbit. Dají se koupit dvě varianty. Jednou je vlna v sypkovině a ta se moc prát nedá, protože hrozí, že zplstnatí, ale existuje i varianta deky, kterou můžeme s přidáním lanolínu prát ručně při 30oC.
Stačí častěji uklízet?
Roztoči se drží nejen v posteli, v kobercích, závěsech, sedačkách ale i v plyšových hračkách. Uvědomte si, že častější úklid sice roztoče decimuje, ale nikdy se jich úplně nezbavíte a jejich exkrementy se odstraňují velmi špatně.
Možná víte, že:
- Velmi hustě tkané látky z bavlněného mikrovlákna brání pronikání roztočů do lůžkovin i opačným směrem. Této vlastnosti bylo využito u proti-alergenních povlaků, které se používají i na matrace a dají se prát při 60oC.
- Roztoči nesnášejí ani horko ani zimu, je tedy dobré nechat lůžkoviny opravdu dobře vymrznout nebo vyhřát.
- Kvalitním vysavačem s účinným filtračním systémem a vysokou těsností ve spojovaných částech můžeme rovněž jejich množství hodně omezit, HEPA filtr však bývá mnohdy přeceňován, je však jedním z důležitých prvků. U nově budovaných domů je skvělou investicí centrální vysavač
- Při úklidu se snažte o co nejmenší zvíření prachu a raději prach stírejte na vlhko.
- Čalouněný nábytek apod. po vysátí ošetřete sprejem proti roztočům (nejlépe vyrobený na přírodní bázi).
- Při praní můžete výsledek zvýšit použitím speciálních přípravků na roztoče.
- Pro lepší dýchání lze použít čističku vzduchu, která sice roztoče neodstraní, ale profiltruje jejich alergeny, které se víří ve vzduchu. Čistička vzduchu by měla mít Hepa filtr a výkonný motor.
- Horká pára (až 150 ºC) umí nejen čistit, odmašťovat, desinfikovat ale i zbavovat roztočů.
Napsat komentář