Nabíjení telefonu je dost otravná činnost. Bohužel většina telefonů je potřeba každý den nabít. Nabíječka ponechaná v zásuvce aniž by byl telefon připojený spotřebovává elektrickou energii, která je ale poměrně zanedbatelná a v ročním horizontu jde o pár korun. Je-li však zařízení připojeno k nabíječce non-stop zkracuje jim to životnost. Také pro domácí zvířata může být nebezpečný. Když se do zapojeného kabelu zakousnou, může to být jejich smrt.
Je tedy lépe nabíječku ze zásuvky odpojovat. Větším problémem může být porucha u opotřebované nabíječky, díky které může vzniknout zkrat a následný požár.
Sledovat telefon během nabíjení?
Telefon se vybil a vy nemáte čekat až se nabije. I když málokterá nabíječka přežije zařízení ke kterému je určena, tak nejčastější poruchou je zlomení kabelu, který může být příčinou zkratu. Dojde-li v této chvíli ke zkratu, tak vám byt asi neshoří, ale může to způsobit poranění vám.
Jak telefon nabíjet?
Nenechávejte jej v nabíječce dlouho je lepší jej nabít jen na 90 procent. Dnešní telefony mají Li-Ion baterii, která se nabíjí rychle, je zbytečné jej nabíjet déle. Hodně lidí ale nabíjí telefony přes noc i když mají 100 % už za hodinu a nelze tam dostat energie více. Dobrý telefon zastaví v této chvíli nabíjení. telefon je tedy chráněn. Telefon ale přirozeně nějakou tu kapacitu ztrácí, i když jej nepoužíváte, proto když se trochu vybije, tak se zase nabije. Tento cyklus nabíjení může zvedat teplotu telefonu a to v čase snižuje kapacitu baterie.
Stejně tak nečekejte, až se baterie úplně vybije. Když se telefon dostane asi na 30-40 % své kapacity, dejte jej do nabíječky.
Nečekejte s nabíjením až na chvíli, kdy bude telefon úplně vybitý, doporučuje Bradshaw. Při úplném vybití dochází k opotřebení akumulátoru dříve než při částečném nabíjení. Bradshaw doporučuje, abyste počkali, dokud se telefon nedostane na přibližně 35% nebo 40% a poté jej zapojili do nabíječky. To pomůže zachovat kapacitu baterie. Měli byste také udržet telefon ve stálé teplotě, protože vyšší teploty urychlují ztrátu kapacity baterie. I proto je dobré telefon před nabíjením vytáhnout z obalu.
Budeme mobily nabíjet stále takto složitě?
Když má telefon tak malou spotřebu, proč se ještě nepraktikuje jiný způsob nabíjení? Už dlouho se hovoří o tom, že by se mobily mohly nabíjet energii z mikrovlnných signálů ve vzduchu. Praktické řešení je ale zatím v nedohlednu.
Z Aringtonu vzešel nápad s mikroturbínami. Zamáváte ve vzduchu, mikroturbíny se roztočí a máte nabito. Ale ani toto řešení zřejmě není to pravé.
Tak možná někdo navrhne dobíjení telefonu ze sluneční energie. Na toto řešení si zřejmě budeme muset ještě počkat. zatím se alespoň začaly vyrábět solární nabíječky, které jsou vhodné pro cestování. Více těchto nabíječek lze propojit a vyrobit.
Jste v jeskyni a potřebujete si nabít mobil? :-) Energii si můžete vyrobit pomoci ruční nabíječky na kličku.
Napsat komentář