mravenciObjevují se vám každý rok v domě mravenci?  Většinou se znovu objeví a to zejména za deštivého počasí.
Líbí se jim hlavně ve škvírách nebo za dřevěným obložením stěn, kde zakládají velké kolonie.

Jak se zbavit mravenců doma?

Vyzkoušeli jste různé přípravky a zjistili jste, že se nám mravenci trošičku prodražují. Jisté je jedno, abychom se zbavili mravenců, musíme zlikvidovat celé hnízdo.
Podíváte-li se na složení nástrah, překvapivě zjistíte, že mnoho z nich obsahuje Borax.

 

Co je to Borax

Borax – E285 neboli tetraboritan sodný. Zejména díky bóru má protiplísňové a repelentní účinky. Je to zpravidla jemný bílý krystalický prášek, který se snadno rozpustní ve vodě.
Kdysi se hojně používal v potravinářství, podle nových výzkumů se už používat nesmí, ale nalézt jej můžeme např. v některých vitaminových doplňcích.
Časté podávání může způsobit kožní potíže, zvracení, průjem a chudokrevnost. Představuje nebezpečí hlavně pro děti a těhotné ženy

Udělejte si vlastní insekticid 

Cukr s Boraxem
1 šálek cukr + 1 lžička boraxu 1/2 šálku vroucí vody
Rozmícháme, necháme vychladnout a dáme třeba na víčka od zavařenin. Řešením je i namočený kousek vaty, který položíme na misku. Máte-li domácí zvířata, přiklopte to tak, aby se k tomu dostali jen mravenci. Třeba uzavíratelný kelímek, do kterého uděláme otvory.
Nástrahu je potřeba dát nejlépe na mravenčí stezky, aby ji mravenci snadno našli. Čím blíže se dostanete k místu, kde mají pravděpodobné hnízdo, tím lépe.
mravenciBorax působí pomalu a mravenci nástrahu stihnou donést až do mraveniště, kde si na ni pochutnají i ostatní.

Skvělý výsledek má i směs z jablečného octu a vody – 1/1. Stačí místa kudy chodí občas postříkat a mravenci se nějaký čas na to místo nevrátí.

Mravenci mají rádi i granule. Aby si psi a kočky nemuseli plnit břicha štípajícími mravenci, nasypejte kolem misky  jedlou sodu.

Mravenci na zahradě

Mravence nikdo nevítá ani na zahradě, protože hromádky, které vytvářejí v trávě a na záhonech mohou mít někdy docela velké rozměry. Další jejich nepříjemnou schopností je jejich farmaření. Nespoléhají se jen na vaši úrodu či na kořínky krásně založeného trávníku, pouštějí se i do chovu mšic. Vynášejí je třeba vysoko do korun stromů, kde se mšicím daří a mravenci pak sklízejí sladký „med“, který mšice vylučují.

Co s nimi?

I zde můžete použít cukr s boraxem a jednoduše ráno poházet po zahradě namočené vatové tampony. O pomoc je možné ale požádat i přírodu. Na záhonech jsou skvělé afrikány, chryzantémy, kopretiny, řimbaba.

Neřešíme-li finanční stránku, můžeme sáhnout i po nějakém tom přírodním výrobku jako je:
Spinosad – přírodní produkt získaný fermentační činností bakterie Saccharopolyspora spinosa. Spinosad má podobu gelu a umísťuje se do zakrytých misek, odkud ji mravenci odnášejí do svého hnízda. Na slunci ztrácí účinek a proto dáváme návnadu někde do stínu (pod list). Nesmí sice přijít do kontaktu s jídlem, ale nehrozí žádná otrava, když ji děti náhodou olíznou.
Prostředek je výborný nejen na mravence, ale i na larvy a vajíčka dalších škůdců, na mšice, obaleče, motýly, přičemž neškodí užitečnému hmyzu, jako jsou slunéčka apod.

Dále je na trhu pyretroid – látka získaná z kopretiny růžové a stejně jako spinosad nezatěžuje přírodu chemikáliemi.

mravenci

EKOLOGICKÁ LIKVIDACE MRAVENCŮ

Mravenci jsou sice velmi pracovitý, společenský a chytrý hmyz, ale pokud se přemnoží i otravný hmyz. Pokud je chcete vypudit, tak je dobré vědět, že nesnášejí vůni bobkového listu, šalvěje nebo skořice.
Vyrobte si z gázy pytlíčky, které různě pokladete na různá suchá místa.
Nebo: Vyzkoušejte je vypudit cayanským pepřem, nebo kypřícím práškem.
Nebo: Kukuřičná mouka zabíjí mravence, protože ji po požití nedokážou strávit.
Nebo: Hřebíček je výborný repelent, protože odpuzuje hmyz (stačí Alpa a hřebíček, který louhujeme pár týdnů). Nevoní komárům, mravencům ani mouchám, můžete jej tedy přidávat i do vody na vytírání.
Nebo: Křemelina – vypadá jako běžná mouka používaná v domácnosti a jde o přírodní a organický zdroj rostlinného křemíku. Je třeba koupit “potravinářskou” křemelinu.