monogamie Běžná žárlivost tak trochu souvisí s ročním obdobím. Největší aktivita a nutkavá tuha po nových sexuálních dobrodružstvích přichází s jarem, kdy se ženy začínají pozvolna odhalovat. S přibývajícím teplem přibývá pokusů o seznámení, i počet sexuálně motivovaných trestných činů. S přibývajícím chladem se ženy zahalují a nastává doba zklidnění i v sexuálním dění.
V předvánočním čase prudce stoupá počet pokusů o seznámení, protože nikdo v tuto dobu nechce být sám. Stejné je to v partnerských vztazích, kdy se oba partneři začnou najednou více snažit o vytvoření domácího tepla.

 Monogamie

Touha lidí po monogamii je asi stejně stará jako lidstvo samo. V některých kulturách je sice tolerováno více partnerů, ale obecně je v lidské povaze přivlastnit si partnerovu sexualitu jen pro sebe.
Nelze říci, že by byli muži více promiskuitní než ženy, ale fascinace vlastním partnerem trvá u žen déle než u mužů. Muž začne snít o jiné partnerce přibližně po dvou letech, u žen je toto období průměrně až po třech letech. Snění ale ještě nutně neznamená nevěru. U mnoha lidí zůstane jen u snění, u některých přejde do promiskuitního chování. Hodně záleží i na tom, jak to nevěrníkovi ze začátku u partnera „projde“ a jak moc na svém partnerovi lpí.

Žárlivost

Žárlí asi více méně každý. Někdo téměř nepřetržitě, a někdo jen ve chvíli „ohrožení“ ať už je oprávněné či ne. Jedním z výrazných impulzů jsou služební cesty, nebo když se náš partner setká s bývalým partnerem. Může si stokrát říkat, že je to minulost, ale nakonec se stejně cítí špatně.
Až 10 % dětí nejsou vlastními dětmi mužů, kteří se k otcovství hlásí. Takže si muži podvědomě hlídají pravost svých potomků. Během žárlivé reakce jim stoupá v těle produkce testosteronu a díky němu jsou připraveni bojovat o svou partnerku. Celou situaci žena ještě zhorší, pokud nějakého cizího muže chválí.
Ženy se bojí ztráty partnera, protože si hlídají zdroje. Pokud partner odejde za jinou ženou, nebude se s ní a jejími dětmi dále dělit o své zdroje a bude se jim dařit hůře.

Projevy žárlení

Mohou mít všechny barvy spektra. Od naprosto nenápadné reakce až po výbuchy agresivity.
Běžná žárlivost je pro vztah prospěšná, protože partnery udržuje v příjemném napětí a má pozitivní vliv i na sexuální prožitky partnerů. Díky ní si lidé uvědomují, že doma nemají osobu, o kterou na trhu není zájem a že má smysl partnera hýčkat, aby neutekl jinam. Zahrnují jej tedy dárky a pozorností.

stresPatologické projevy žárlivosti

U žárlícího jsou obvyklá majetnická gesta, např. se ve společnosti pohybuje, pokud možno jen v partnerově blízkosti, aby neztratili přehled. Častěji, než obvykle se partnera dotýká, aby všechny potenciální soky upozornil: POZOR TO JE MOJE.
Posupně začne partnera vědomě kontrolovat, projíždět mu emaily, ověřovat si, zda byl tam, kde říkal apod. Začne jít o žárlivost nepříjemnou a obtěžující.
Kontrola a majetnická gesta se postupně mění v pronásledování. Nejdříve se snaží před partnerem ponižovat svého soka a ponižovat svého partnera v očích potenciálního soka.
Velmi časté je „preventivní“ snižování sebevědomí vlastního partnera tak, aby nabyl dojmu, že je naprosto nemožný a bezcenný a že o něj nikdo jiný skutečný zájem ani mít nemůže. Současně se začne objevovat i fyzická konfrontace, a to ať partnera nebo potencionálního soka.
Hlavní známkou je to, že ať udělá partner, co udělá, tak všechno je špatně a žárlivost tím nesníží.