Při pravidelných jízdách v autě můžete díky správnému používání klimatizace výrazně ušetřit. Budeme-li chtít pochopit princip klimatizace, tak si ji můžeme přirovnat např. k ledničce. Vstupujeme-li tedy do auta, kde je zapnuta klimatizace, jako bychom vstoupili do ledničky. Zastaví-li pak toto auto po nějaké delší cestě, může se stát, že se nám pod autem začne tvořit loužička. Proč? Začněme trochu oklikou. Každé auto má chladič, ve kterém je voda. Tato voda se zahřívá tím, že ochlazuje motor auta.
Proto je potřeba ji zase ochladit. Proběhne tedy chladičem, který je velmi členitý a tam se ochladí proudem vzduchu, který kolem chladiče za jízdy proudí.
Klimatizace je vlastně „chladič naruby“. Uvnitř výparníku (podobně jako v lednici) je „studený“ plyn (médium) a okolo něj teče teplý vzduch, který se díky tomu ochlazuje.
A protože není podobnost s lednicí náhodná, tak se onen výparník stejně jako v lednici postupně obaluje ledem.
Dokud auto jede a chladí, tak se většinou nic neděje
Jakmile však auto zastaví, tak se výparník začne sám odmrazovat. Záleží pak na typu auta, kam je tato odpařovaná vody odvedena.
Pokud je klimatizace zapnuta dlouho resp. je hodně vlhký vzduch, stejně jako u lednice se výparník hodně obalí ledem a má to pak vliv na výkon klimatizace a připadne i na její funkčnost.
Prakticky pak může dojit i k tomu, že teplotní čidlo vypne celou klimatizaci. „Palubní počítač“ si může myslet, že se výparník úplně zalednil a pokud nastartujete hned za 5 minut, čidlo stále hlásí „námraza“. Může si dokonce tuto hlášku zapamatovat jako trvalou chybu a klimatizace se odblokuje třeba až po 10. startu i když na výparníku dávno nic není.
Správně bychom měli před spuštěním klimatizace zapnout nejdříve foukání a pak teprve klimatizaci.
Na závěr jízdy by měl být postup opačný
10 min před zastavením vypnout klimatizaci a nechat běžet jen foukání, což je důležité i ze zdravotního důvodu, protože bychom mohli utrpět teplotní šok, kdybychom neustále vystupovali z auta, kde rozdíl teplot v autě a venku by byl příliš velký. Maximální rozdíl teplot by neměl být vyšší než 5-7°C.
Rozhodně není dobré klimatizaci přetěžovat tak, že budeme mít současně otevřeno okno. Uvědomme si, že nesprávně používaná klimatizace nám zbytečně zvyšuje spotřebu paliva.
Vysavač
A abychom nalezli ještě jedno podobenství, tak stejně jako pytlík u vysavače, tak i pylový filtr kabiny je občas plný nečistot a asi tak po najetí 30.000 km (nejlépe každý rok na zimu neb v létě je prachu, pylu, listí, … nejvíc) je jej potřeba vyměnit. Samozřejmě že záleží např. na tom, v jak prašném prostředí jezdíme, jak často zapínáme ventilátor apod. Pokud je totiž filtr hodně zanesený, jde na výparník málo vzduchu a ten pak více namrzá, stejně jako u jako vysavače, který málo saje a přehřívá se. Dalším problémem je to, že ve filtru se současně s prachem zachytávají i různé mikroorganismy, které mohou způsobovat potíže nejen alergikům. Je proto dobré občas použít nějakou dezinfekci a to už je většinou práce pro odbornou dílnu – filtr lze měnit svépomocí.
Občas je rovněž potřeba doplnit i medium, protože i u nejlepší klimatizace dochází k úniku asi 15% media za rok. A i to má ještě jeden aspekt. Chladící medium se totiž doslovně nedoplňuje, ale nejprve se odsaje a zjistí se kolik tam bylo nejen media, ale i oleje ve kterém je rozptýlen (obyčejně to je něco kolem 10 – ccm, tedy „malý panák“). A pak se zpět vrátí správné množství „chladiva i maziva“. Pokud je málo chladiva, tak to jen „nechladí“ pokud ale chybí medium, vede to k poškození kompresoru a to je pak dost velká částka za jeho za výměnu.
Auta mají 2 režimy proudění vzduchu:
a) venkovní vzduch dovnitř a vnitřní vzduch ven
b) uzavřený cyklus, kdy neustále v autě koluje jen vnitřní vzduch
Zvolíme-li si okruh venkovní a venkovní teplota se pohybuje od -10 do +20°C nevzniká při regulaci teploty většinou žádný problém.
Je-li ale venku např. +30°C, je lepší zvolit vnitřní okruh, protože je rychlejší ochladit už ochlazený vzduch z kabiny, než ten horký venkovní. Čím vyšší teplotu by měla klimatizace ochladit, tím větší problém vzniká při jejím ochlazování.
Úplně stejné je to při extrémních zimách. Rovněž je lépe zapnout vnitřní okruh, protože se vzduch v kabině ohřívá daleko snadněji, než ten venkovní.
Tento vnitřní režim je ale občas potřeba přesušit, protože vzduch je v autě rychle vydýchaný, navíc je díky dechu osazenstva hodně vlhký a dochází pak zamlžení skel a k abnormálnímu namrzaní výparníku.
Autor: Karel Zítek
Napsat komentář