Hlavním mechanismem nemoci je pravděpodobně narušená rovnováha imunitního systému, který ztrácí schopnost rozlišit škodlivé, cizorodé částice od vlastních buněk a tkání, které pak napadá. Ačkoli tato nemoc může mít mnoho různých příznaků, nejčastěji je to extrémní únava, bolestivé nebo oteklé klouby (artritida), nevysvětlitelná horečka, kožní vyrážky a ledvinové problémy. V anglosaských zemích je nazýván „great impostor“ neboli „velký podvodník“, protože příznaky mohou být prakticky jakékoliv.
 
Tato choroba má více forem. Příznaky mohou být mírné i vážné.

  • Každý rok přibývá 30 až 50 nových případů na 100.000 lidí.
  • U žen je pravděpodobnost vzniku lupusu 9x vyšší než u mužů.
  • Klinické projevy jsou matoucí a rozmanité, žádný z pacientů nemá stejné příznaky.
  • Lupus není nakažlivý, infekční, nebo maligní.
  • Postihuje lidi ve věku mezi 15 a 45 let, může k němu dojít v dětství i v později v životě
  • Intenzita potíží se může různě měnit – remise jsou nepravidelné
  • Příčiny Lupusu mohou být genetické, životní prostředí, některé léky a infekční příčiny.

Lupus erythematodes (SLE) – 

Systémový lupus je chronické onemocnění, které se může projevit a ovlivnit různé částí těla, vč. kloubů, kůže, ledvin, srdce, plic, cév nebo mozku. Toto onemocnění často provází vyrážka na obličeji. Většinou souvisí se zánětem srdeční nitroblány nebo ledvin. Mohou ji vyvolat i některé léky. Typická je symetrická kožní vyrážka, bolesti kloubů, horečka a ztráta váhy. Postižené oblasti se mohou stát hrubé a šupinaté a můžou být zjizvené. Vyrážka může trvat dny nebo roky a může se opakovat. Více zde

lupusLupus pernio –

zánětlivé systémové onemocnění podpůrné a mateřské tkáně, která je podmíněna imunologicky a probíhá ve třech stádiích. Napadeny bývají lymfatické uzliny, plíce a kůže. Je to defakto kožní forma sarkoidózy, která se vyznačuje hladkými výrůstky, lesklými plochami na tváři (nejčastěji postihuje nos) a prstech rukou i nohou, klinicky připomínající omrzliny. Příznaky zhoršuje chlad.

Neonatální lupus

je vzácné onemocnění, které se může objevit u novorozenců. Vědci se domnívají, že neonatální lupus je způsoben díky auto protilátek krve matky. Dítě má po porodu kožní vyrážku, problémy s játry a nízký krevní obraz. Tyto příznaky postupně vymizí v průběhu několika měsíců. Ve vzácných případech, mohou mít tyto děti vážné problémy se srdcem.
 
Myslíte si, že jste si právě stanovili diagnózu? Pak se podívejte na stránky, které se tomuto tématu věnují – LUPUSINKA