Lupénka (psoriasis vulgaris) je neinfekční onemocnění kůže. Jde v podstatě o nadměrnou tvorbu kožních buněk, které se viditelně odlupují. Může ale postihnout i nehty a klouby.
Oficiálně postihuje asi 3 % populace. Může ale mít velmi mírný průběh a mnoho postižených tuto chorobu nijak neřeší. Čísla tedy mohou být mnohonásobně vyšší. Lupenka je pravděpodobně dědičná, ale protože se u někoho projevují jen mírně, může zůstat nezpozorována.
Lupénku provází i jiná onemocnění, jako zánět kloubů, kardiovaskulární onemocnění, deprese, únava apod.
První příznaky
Příčina vzniku nemoci není zatím známá. První projevy nemoci se projeví kolem desátého roku, ale mohou se ukázat kdykoli v průběhu života, např. po těhotenství či překonání nějaké infekční nemoci. Onemocnění může mít různá stádia, od mírného až po těžké postižení.
Někdy psoriáza postihne nejdříve klouby (psoriatická artritida) a teprve až později i kůži.
Pravděpodobnost onemocnění lupénkou
Jak už bylo řečeno, je to dědičnost a jen podrobnou anamnézou v rodině odhalíte, že mamince ne jednou do roka vytvoří na kůži drobná skvrna, která se ji chvíli loupe a pak rychle zahojí.
Lupénka se u postižených zhoršuje (je tedy patrnější) při stresu, při klimatických či hormonálních změnách (klimakterium) nebo po některých lécích. Stejně tak lupénce neprospívá kouření, alkohol.

Příznaky lupénky
Psoriáza může postihnout jakékoli místo na těle včetně hlavy či genitálií. Proto jsou její příznaky různé. Nejvážnější případy jsou pokud pokrývá celé tělo.
Psoriáza ložisková (psoriasis vulgaris) – nejčastěji bývá na loktech a kolenou.
Psoriáza na nehtech – postiženy mohou být ruce i nohy. Na nehtech se postiženým vytvářejí mělké jamky, které se podobají jamkám na náprstku. Nehtové lůžko se může lžičkovitě prohýbat a ložisko lupénky vytváří pod nehtem žluté skvrny.
Psoriatická artritida – Pacient má chronický zánět jednoho nebo více velkých kloubů, který může vést až k deformaci kloubu. a úplné ztrátě jeho funkce.
Léčba lupénky
Léčba psoriázy je spíše experimentální. Masti se používají přímo na postižené místo, takže účinné látky pronikají přímo do kůže. U závažnějších forem se používají i tablety či injekce s léčebnou látkou. Účinná látka se dostane do krevního oběhu, nevýhodou však je, že se tím zvyšuje riziko nežádoucích účinků a poškození organismu.
Biologická léčba může zastavit spuštění reakce imunitního systému a tlumí chronický zánět.
Pomáhá i pravidelné krátkodobé slunění (ultrafialové záření). Ultrafialové záření lze kombinovat i s medikamentózní léčbou (psoralen).
Alternativní léčba
Chorobný stav se zlepšuje při dostatečném spánku, zdravé výživě a při pravidelném životním rytmu.
Velmi vhodná je detoxikace organismu, protože tělo se snaží vyloučit toxické zplodiny plísňového charakteru prostřednictvím pokožky.
Doporučeno je omezit cukr a uhlohydráty (brambory, rýže, těstoviny, pečivo).
Pomáhá také konopná mast, která snižuje zánět.
Pomáhá také sůl z Mrtvého moře, krém Aloe vera, lněný olej či heřmánek.
Napsat komentář