Libeček lékařský (libíček, ligurček, vopich, panakes, panax) – Levisticum officinale
Kdysi se pěstoval téměř na každé zahrádce. Jde o nenáročnou rostlinku a lze ji pěstovat i na balkoně. Protože má v květináči rostlinka málo živin i prostoru, je lepší ji na podzim celou zpracovat a na jaře osít nádoby znovu. Ve volném záhonu rostlině odumře v zimě jen nadzemní část a na jaře listy znovu vyraší. Obvykle stačí pro jednu rodinu jediná rostlinka. Používá se do polévek, omáček, do masitých a houbových jídel.
Aroma libečku připomíná celer, a protože je jeho vůně velmi intenzivní, měl by se používat velmi opatrně, podle hesla: „Všeho moc škodí“. Libeček se proto používá spíše jen do různých směsí koření (např. Vegeta) a léčiv, s podobně působícími bylinami.
Libeček má rád vlhčí půdu a slunné nebo polo stinné stanoviště. Množí se dělením starších rostlin nebo semeny, která je možno vysévat ihned po sklizni(případně v březnu) do pařeniště nebo přímo do záhonu. Vzrostlé semenáčky vypěstované mimo záhon vysazujeme ven až se teploty ustálí. Protože potřebují kolem sebe dostatek místa sázíme je do sponu 30×30 cm.
Protože má libeček poměrně vysoký vzrůst, je dobré jej pěstovat tak, aby nepřekážel okolním rostlinám. Častějším řezem můžeme libeček držet více u země. Pokud nechceme semena, tak průběžně odstraňujte i vysoké výhony (až 2 metry), které vybíhají do květu. Rostlina se nebude vysilovat. Abychom využili léčebnou sílu i kořene, můžeme rostlinu každé tři roky sklidit a celou zpracovat.
Pozor na dlouhodobé užívání nadměrné dávky u těhotných a kojících žen. Libeček se také nedoporučuje při těžkých stavech onemocnění ledvin.
Léčitelství
Má antiseptické (protimikrobiální) účinky, snižuje proto riziko infekce.
Oddenek obsahuje velké množství vitamínů a silice, které fungují jako diuretikum (působí silně močopudně) čímž čistí krev, pomáhá při zánětech dolních cest močových a narušuje močové kameny.
Stimuluje vylučování trávicích šťáv a žluči, čímž zlepšuje trávící obtíže. Pomáhá i při nechutenství, bolestech žaludku při pomalém zažívání.
Snižuje nadýmání, záněty tlustého střeva a bolesti s tím spojené.
Zlepšuje jejich stav plic, dýchání a výměna kyslíku v organismu. Při nachlazení a onemocněních dýchacích cest rozpouští hleny.
Je rovněž vhodný při nepravidelné menstruaci.
Libeček má výrazně zklidňující účinky při různých alergiích.
Nať se ve formě koupelí užívá při revmatismu, dně a dalších zánětlivých onemocněních kloubů.
Semena libečku se užívají jako prostředek k celkovému posílení organizmu.
Zpracování
Používáme-li libeček k léčení, pak je nejlépe použít oddenky a kořeny. Listy používáme jako koření do jídla, protože nemají tolik léčivých účinků.
Semínka lze přidávat do nakládané zeleniny a do slaného pečiva.
Oddenky můžeme také kandovat v cukru.
Omyté a osušené oddenky a kořen sušíme maximálně při teplotách 40 °C. Sušením se vůně libečku ztrácí, proto je lépe si jej na zimu zamrazit.
Aplikace
Rostlinu lze používat čerstvou, sušenou, i jako odvar.
Vnitřní užití – 2 až 3 šálky nálevu denně Koupel – asi 15 minut.
Semena rozdrtit a po jídle – na špičku lžičky čerstvá 2x denně nebo ve formě nálevu (1 lžička se přelije vařící vodou a louhuje asi 10 minut).
Můžete vyvařit všechny části rostliny, nejvýraznější účinek má ovšem kořen. Ten lze jíst také čerstvý.
Libeček v oleji
Libeček nakrájíme a zalijeme trochou oleje, aby pustil šťávu. Důkladně napěchujeme do sklenice. Sklenici dolijte olejem, ale čím více libečku, tím lépe. Skladujte v lednici.
Domácí maggi
Horní část libečku a kopřiv nasekáme nadrobno, v poměru 4:1. Vzniklou drť posypeme solí a promícháme. Poměr soli je asi 2 líce soli na 1 litr drti.
Bylinky napěchujeme do sklenic, nahoru můžeme dát trochu oleje a uskladníme v lednici. Směs vydrží velmi dlouho.
Směs na koupele při revmatismu
1/4 hrnku Nať rdesny, 1/4 hrnek Oddenek libečku, 1 hrnek Březové listí, 1/2 hrnku Nať vřesu, 1/2 hrnku Kořen jehlice trnité
Další příspěvky v této kategorii
Napsat komentář