Přichází jaro a s jarem se budí nejen příroda, ale i osamělá srdce, která prahnou po kontaktu s někým blízkým. Možná to tak jen vypadá, že právě ženy touží po zamilovaném a láskyplném vztahu. Touží po něm i nejeden muž, i když to na něm není až tak vidět, protože se vlivem výchovy a společenských konvencí tak trochu oplechoval. Ze stejného důvodu svou vlastní zamilovanost prožívá navenek každý trochu jinak.
Valná většina z nás někdy v životě prožila takovou tu nezkrotnou zamilovanost, kdy jsme oslepli, ohluchli, nemohli jsme se v klidu ani najíst a cítili jsme takové zvláštní šimrání u žaludku, jako před maturitní zkouškou. Chce se vám smát i plakat najednou a stále vás něco žene tím směrem, kde se váš idol nachází. Každá minuta bez něj se vám zdá být nekonečná.
Je to nemoc zvaná láska
Podíváte se do hrníčku s čajem a vidíte tam svého vyvoleného. Zazvoní telefon, poskočíte, někdo na vás mluví, ale vy ho nevnímáte, protože si nutně musíte projít včerejší schůzku krok za krokem. Donekonečna revidujete, co jste řekli vy a co on a co jste měli říct jinak a co on myslel on tím, když řekl to či ono.
A pak přijde den, kdy vám řekne: „Nezlob se, ale měli bychom se rozejít, já to prostě nějak nezvládám.“
V tom okamžiku se vám zhroutí svět! A pokud jste na tom byli mentálně špatně předtím, jste na tom o to hůře. To už jste téměř nepoužitelní, protože jakékoli pracovní nasazení je pro vás nepřijatelné a jakoukoli debatu okamžitě překroutíte na jednu jedinou otázku –
„Co jsem udělal špatně!“
Jak na lásku
Nejjednodušší radou by bylo, že pokud si nejste alespoň trochu jisti, že láska nebude opětovaná, nebo by mohlo jít o komplikovaný vztah, nezamilovávejte.
Snadno se to řekne? Než dorazí láska až k srdci, musí projít hlavou. A když si tuto „zakázanou“ osobu nebudete zbytečně idealizovat, tak se možná nezamilujete. Nedívejte se jak má krásné oči, nohy, čistou duši a geniální myšlenky, když je to partner vaši přítelkyně.
Když už jste zamilovali, tak jak s tím zacházet?
Nikdy nemůžete toho druhého vlastnit. Někdy snaha vlastnit milovanou osobu připomíná hada škrtiče. S každým nadechnutí, a hlavně vydechnutím utahuje smyčku více a více. Neustále vyžadujete jeho společnost a odmítáte připustit, že má taky svůj život. Nejste schopni pochopit, že to aby vás ten druhý miloval, ještě neznamená, že vám bude 10x denně volat? Nechápete, že vám neřekne o každém svém fyzickém či psychickém hnutí? Nevíte, že když s vámi jde na výlet, i když se mu nechce, tak je to důkaz lásky a je potřeba tu smyčku povolit a ne utáhnout?
V lásce jsou důležitá pravidla
Přirovnejme si lásku ke sportu. Většina společenských her má jen jeden míč, ale tenis má tu zvláštnost, že máte v zásobě míčku více. I když neznám naprosto přesná pravidla tenisu, pojďme si ho zahrát:
Odpálíte míč a ten druhý buď zahodí raketu, nebo vám přihraje. Když zahodí raketu a vy na něj neustále budete hrát, tak nejenže budete vypadat směšně, ale pokud s tím za chvíli nepřestanete, tak bude vypadat jako totální idioti.
Když vám ale přihraje, začne hra. Může se stát, že někdo z vás ztratí míč, a tak vytáhnete z kapsy záložní míček. Občas tedy bude nějaké přerušení, ale většinou bude míč ladně přeskakovat z jednoho pole na druhé.
Jakmile začne míč skákat jen zleva doprava a váš protějšek vám nebude přihrávat, je nejvyšší čas s takovouto „hrou“ přestat! Prohráváte.
Různí hráči, různá hra
S vlídným hráčem si zahraje jen vyzrálý hráč, protože ví, že si hru mohou užít oba. Nevyzrálá osobnost se v této hře nudí, přestane se snažit a přihrávky většinou zahodí.
Nevyzrálá osobnost chce silného hráče a pak se diví, že neustále prohrává. Někteří hráči jsou nepoučitelní a celý život hrají hru pokus-chyba. Někteří se poučí a najdou si takového hráče, kde je hra potěšením a ne bojem.
Zásady zdravého rovnoprávného vztahu
- Chceš-li se mnou být, můžeš, … nechceš-li, odejdi.
- Jsem s tebou rád/a, ale dokážu žít i bez tebe, protože jsem na tobě nezávislý.
- Můžeš jít životem vedle mne, nechci tě ani táhnout ani být tebou tažen.
Asi nejideálnější je takový vztah, kde jeden táhne za provaz v jedné oblasti a ten druhý zase v oblasti jiné. Třenice nastávají, když:
- se nemohou dohodnout, kdo bude tahat za které nitky
- pokud chtějí oba tahat za nitky stejné
- pokud se jeden o nitky podělit chce, ale ten druhý odmítá za cokoli tahat
- pokud nechce ani jeden tahat za nitku žádnou
Často jsou vztahy nerovnoprávné, kde je jeden vůdčí osobou a druhý je ten, kdo se přizpůsobuje. Setkají-li se dva tahouni anebo naopak dvě vlečky, bývá vztah hodně komplikovaný.
Napsat komentář