zelíVíte, že kysané zelí účinně chrání před vznikem rakoviny jater, plic, tlustého střeva a prsu? 

Látky zabraňující nádorovému bujení však čerstvé zelí. Tyto ozdravné účinky mu dodává až proces kvašení. Během něj totiž v zelí vznikají takzvané izotiokyanáty látky, které mají silně protirakovinné účinky.

Uchování celých zelných hlávek nasolením, už znali staří Římané.

Dnešní způsob výroby kysaného zelí údajně převzali ve středověku Slované od Tatarů. Při objevných cestách po světových mořích se dávní mořeplavci chránili požíváním kysaného zelí před obávanými kurdějemi, nemocí vznikající z nedostatku vitaminů.

O jeho zdraví prospěšném působení už vědělo i naše lidové léčitelství, které syrové kysané zelí ordinovalo velmi často.

Obsah vitaminu C je v kysaném zelí dokonce vyšší než v čerstvém, což je důsledek činnosti bakterií mléčného kvašení. Již 200 g kysaného zelí pokryje denní potřebu vitaminu C. 

Zelí působí také proti depresím a obsah vitamínu B12 je dobrý pro nervovou soustavu.

Vysoké množství vitamínu C zvyšuje imunitu. V kysaném zelí najdeme také draslík, železo, vápník, zinek, hořčík, fluor a enzymy.

Kysané zelí rovněž podporuje tvorbu krve a hormonů. Aktivuje imunitní systém v boji proti virům a bakteriím, posiluje organismus proti infekcím. Snižuje také vysoké hodnoty krevního tlaku a zároveň aktivuje funkci střev a vylučování toxických látek. Podporuje i látkovou výměnu a má odvodňující účinek, a proto umožňuje rychlé odstraňování odpadních látek z těla.