kopretinaKopretiny (Margaréta, Modřinka, Matečník, Chudobka) jsou na loukách velmi běžné. Je považována za symbol nevinnosti a čistoty a pravděpodobně se jejich krásou kochali už dinosauři. U nás se vyskytují tři druhy, ale ve světě jich je mnohem více. Jejími rodnými sestrami jsou i sedmikrásky a gerbery.

Kvete bílými květy od května do září. Zahradní kultivary mohou mít mnoho dalších barev.

Květ kopretiny se otevírá s příchodem denních paprsků a večer se zase zavírá.

Okvětní lístky nemají přesně daný počet, proto se tak často používala k věštění: „Mámě rád, nemá mě rád.“

 

Množení kopretin

Protože se často na loukách vysemeňují, vypadá to, jako by to byly trvalky. Semena mají klíčivost několik let, proto je velmi složité se jich zbavit tam, kde je nechcete.

Množí se i oddenkem, snadno proto zaplevelí celou oblast. Pro chovatele dobytka mohou znamenat problém. Kopretina obsahuje některé složky, které skotu vadí natolik, že se jim vyhýbá. Jejich blízkost rovněž neprospívá lilkovitým rostlinám, které nejsou odolné na houbovité choroby.

 

Péče o kopretiny

kopretinyKopretiny mají rády slunce, dejte je tedy alespoň někam blízko okna, když už nemohou být venku. Květy po odkvětu odstřihněte, tím se doba kvetení prodlouží

Při sázení zvolte místo, kde si budou moct užívat hlavně ranní sluníčko. Kořeny sahají opravdu hluboko, protože potřebuji mnoho vody. Proto je pro ně vhodná mírně propustná zem, který vodu propustí a ale zem nezůstane přemokřená.

Kopretina nemá ráda mnoho dusíku, rostlina často pak poléhá.

V zimě trs jakoby povyskočí ze země. Rostlinu znovu zahrťe, případně rozesaďte na několik dalších trsů.

Dobře se jim daří i s jinými rostlinami – šanta, kohoutky, kostřava, šalvěj, levandule, rozrazil, pivoňky, …

Význam kopretin

Do zahrad se vysazují velkokvěté kopretiny a nejedno romantické srdce zaplesá nad jejich krásou.

V lidovém léčitelství se používá pro výrobu sirupů proti astmatickým záchvatům a dávivému kašli. Dříve se používala i ke snížení příznaků modřin.

Okvětní lístky a listy je možno přidávat do salátů. Mají jemně nahořklou chuť.