Kiwi je velmi chutné ovoce. Vždycky jsem přemýšlel, odkud pochází a jak roste. Za 24 let jsem snědl nespočet ovocných salátů, než mě napadlo, že bych si ho mohl vypěstovat sám. Když se mé první výhonky kiwi vynořily z půdy, zjistil jsem, že Kanada se svými chladnými zimami, není pro pěstování kiwi ideální zemí. Přestože je kiwi docela vytrvalé, nepřežije teploty pod -18 stupňů Celsia. Tato zpráva mě ale neodradila a o sazenice jsem se staral dál. Fascinovaně jsem sledoval, jak rostou. Soudě podle toho, jak se naše klimatické podmínky v posledních letech rychle mění, je pravděpodobné, že jednou kiwi přežije i v jižním Ontariu.
Jak si můžete vypěstování vlastní kiwi?
Co budete potřebovat:
1) Kiwi – pokud možno BIO, abyste zabránili tomu, že rozmnožíte neekologická semena. Existuje několik různých druhů, ale tento návod by měl fungovat pro všechny odrůdy.
2) Malý kontejner – zde budou semena v prvním týdnu klíčení.
3) Papírové ručníky, talíř a průhledný plastový kontejner – toto bude potřeba pro konstrukci velmi jednoduchého mini skleníku pro naklíčení semen.
4) Zeminu na sazenice – myslím si, že by šlo použít jakoukoli zeminu, ale navrhuji směs rašeliny, perlitu, Vermikulit (inkubační substrát) a organické hnojivo. V tomto substrátu vzejdou semena velmi pěkně a brzy začnou i rodit, takže si myslím, že to funguje.
5) Květináče – kontejner (s odtokovými otvory), který je 5-10 cm hluboký 3-5 cm široký. Později bude potřeba sazenice přesadit do větších nádob. Velikost finální nádoby nechám na vás, ale navrhuji poměrně velký, protože rostliny budou docela vysoké a zalévání propletené révy není vždy jednoduchý úkol.
6) Slunce, nebo umělé světlo. Rostlinky potřebují hodně světla, zejména při klíčení. Pokud nemáte dostatek přirozeného slunečního světla, budete ho pravděpodobně potřebovat doplnit o nějaké pěstební světlo.
Návod na klíčení semen:
1) Vyloupněte pár semen ze zralého, bio kiwi a opláchněte z něj veškerou dužinu. Zjistil jsem, že nejsnadnější bylo umístit je do malého šálku, přidat vodu, protřepat, pak vodu opatrně slít. Udělejte to raději několikrát, dokud nebudou semena úplně čistá.
2) Naplňte malý hrnek vlažnou vodou a vložte do něj semena. Umístěte jej na teplé místo (např. vedle topení, na počítač, nebo teplý okenní parapet). Tam nechejte semena, dokud se nezačnou otevírat (asi jeden týden). Vodu navrhuji vyměnit jednou denně, aby se zabránilo nežádoucímu růstu bakterií.
3) Jakmile se semena začnou otevírat, je čas je přesunout do mini skleníku. Namočte papírový ručník do vlažné vody a položte jej na talíř. Na to položte klíčící semena a zakryjte plastovým víkem. Ujistěte se, že je talíř na teplém, slunném místě. (V plastovém obalu nechejte nějaké mezery, aby docházelo k proudění vzduchu). Po pouhých dvou dnech jsou semena připravena k výsadbě.
4) Jakmile semena vyklíčí, mohou se vysadit. Před výsadbou, každou nádobu dobře očistěte. Hlína musí být vlhká – dejte ji do kbelíku a smíchejte s malým množství vody, dokud se celá neprovlhčí.
5) Naplňte kontejner navlhčenou zeminou a nechejte prostor asi 2 cm pod okrajem kontejneru.
6) Zasaďte semínka do jednoho nebo více nádob. Musejí být alespoň 10 cm od sebe. Je lépe dát každé semeno do vlastní nádoby, aby pak bylo přesazování jednodušší. Já jsem rozdělil naklíčená semena do dvou nádob a rostla taky dobře. Po výsadbě semena zakryjte jemnou vrstvou zeminy. Četl jsem, že semena by měla být zasazena v hloubce asi dvojnásobek své velikosti, takže si dovedete představit, jak málo zeminy je potřeba na jejich zakrytí.
7) Potom zeminu důkladně postříkejte vodou a nádobu položte na teplé, slunné místo (pro některé to může znamenat, pod pěstební světla). Pokud máte pocit, že je váš dům příliš studený nebo je tam průvan, aby rostliny prospívaly, zakryjte nádobu čirým plastem s otvory a zajistěte gumičkou. Nádobu nechejte zakrytou až do doby, kdy uvidíte malé klíčky.
Peče o rostlinky
Voda – ujistěte se, že půda je stále vlhká, zvláště jsou-li klíčky ještě mladé. Nedovolte jim stát ve stojaté vodě – je proto velmi vhodné, aby měla nádoba drenážní otvory.
Světlo – v ideálním případě by měly být rostlinky umístěny na teplém slunném místě, kde budou mít dostatek přímého slunečního světla. Není-li to možné, přidejte ještě pěstební světlo asi na 12 hodin denně. Jakmile budou rostlinky větší, je dobré je během letních měsíců dát ven.
Živiny – V zájmu zachování zdravého růstu musí být půda doplňována živinami. Pokud už má rostlina nasazeno pár listů, pak přihnojujte nějakým organickým hnojivem, jako je např. kompost nebo tekuté hnojivo. Kolem rostlinky udělejte jamku a do ní přidejte kompost. Přihnojovat je potřeba několikrát ročně, ale pozor, abyste rostliny nepřehnojili. Méně je někdy lépe, takže v případě pochybností, hnojení raději odložte.
Láska – rostlinky vyžadují i váš čas. Rostliny mohou padnout za oběť pěstebním chybám nebo nemocem, proto vyžadují trochu vaší lásky a péče. Kontrolujte proto barvu a spodní strany listů, zda nemají nějaké škůdce.
Zdroj: https://growingwildceeds.wordpress.com
Kiwi a naše zdraví:
Jediný plod denně uspokojí denní dávku vitamínu C pro dospělého člověka.
Protože však obsahuje i další zdraví prospěšné látky, je vhodný například na uchování zdravých očí, jako prevence vzniku rakoviny a srdečních onemocnění.
Je velmi prospěšné i při úrazech, kdy pozitivně působí na růst a obnovu kostí a svaloviny.
Napsat komentář