Vědec McCully absolvoal Harvard College a Harvard Medical School. Při práci patologa jej zaujaly úmrtí dětí s genetickým onemocněním – homocystinurií. Děti měly těžkou arteriosklerózu, zúžení a ztrátu pružnosti v tepnách. Zkoumal pitevní tkáně dětí a čerpal z předchozího výzkumu na zvířatech.

Homocystein a prevence onemocnění

O úmrtí na cévní onemocnění a základních příčinách této nemoci se vědělo jen málo. Význam homocysteinu nebyl znám až do roku 1962. Analýzy vedly k závěru, že viníkem je homocystein, který způsobuje kardiovaskulární onemocnění.
Vvýšená koncentrace homocysteinu v krvi vzniká v důsledku dietních, genetických, metabolických, hormonálních nebo toxických faktorů.

Dietní příčiny

Jde o nedostatek vitaminu B-6 a kyseliny listové a absorpční nedostatek vitaminu B-12. Homocystein poškozuje stěny tepen a způsobuje infarkty. Kvaliní strava, která poskytuje dostatek vitaminu B-6, kyselinu listovou a kobalamin, může zdravotní stav zlepšit.

Byly provedeny pokusy na zvířatech, kterým byl podávány vitamíny B6, B12 a kyselina listová a vysoká hladina homocysteinu klesla během několika hodin.

Homocystein v těle pochází z bílkovin ze živočišných zdrojů. Vitamínů B se sice vyskytuje v mnoha potravinách, ale velmi snadno se zničí zpracováním. Strava z masa, sýrů, mléka, bílé mouky,  konzervované a rafinované potraviny jsou tedy problém a  McCully ji nazývá „intoxikací bílkovinami“.

Pokud je v těle dostatečná hladina vitamínů B6, B12 a kyseliny listové, je homocystein rozdělen na neškodné odpadní produkty. Když ne, začne homocystein ničit krevní cévy.

Strava s nižším homocysteinem by tedy zahrnovala hlavně čerstvé ovoce a zeleninu a omezovala by živočišné bílkoviny. Zatímco dieta zaměřující se na vysokou hladinu cholesterolu ukazuje na potraviny s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu, jako jsou vejce, maso a máslo.

 


Pokud má tedy  McCully pravdu, mohl by se homocystein připojit k cholesterolu, kouření a vysokému krevnímu tlaku jako hlavnímu viníkovi srdečních chorob.

Zatímco byl kdysi McCully osamělým hlasem, nyní se ve vědeckých časopisech objevily desítky článků, které volají po dalším výzkumu.

Zdroj: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Další příspěvky v této kategorii