Velký problém s usazeninami vápenatého kamene má většina domácností. Kámen se vytváří nejen nad, ale pod hladinou vody. Důvodem jeho vzniku je tvrdá voda a v případě WC i rozklad moči bakteriemi. Přítomnost moči zvyšuje pH vody a zesiluje proces tvorby kamene. Kámen je v domácnostech všudypřítomný. Usazuje se ve varné konvici, pračce, myčce na nádobí, na WC. Nejpodstatnější asi je to, že výrazně snižuje životnost všech zařízení a výrazně zvyšuje náklady na jejich provoz.
Likvidace kamene není snadná zejména proto, že přibližně do většiny domácností je dodávána tvrdá voda, která je jednou z hlavních příčin kamene.
Určitě je dobré vědět, že už 3 mm vrstva vodního kamene na tepelných zařízeních, sníží jejich účinnost až o 20% a tím se zvyšují i náklady na jejich provoz. Ve tvrdé vodě se navíc špatně rozpouští látky, které jsou obsaženy v pracích a čisticích prostředcích a tím se zvyšuje jejich spotřeba. Proto naše babičky praly ve vodě dešťové anebo pro ni chodily do potoka.
Tento jev je velmi problematický, protože bakterie, které zde sídlí, vylučují látky, které mají neestetickou barvu a pach. Hlavním problémem je už pouhá přítomnost těchto mikroorganismů, protože bakterie, které kolonizující povrch kamene, se obtížně odstraňují. Právě kámen tedy způsobuje, že záchod má pak výrazně více bakterií, což může výrazně zvýšit jejich životní prostor.
Povrch kamene chrání bakterie, což způsobuje, že normální čištění toalety nelze dosáhnout obvyklými prostředky. Je zajímavé, že některé bakterie (např. Salmonella) jsou schopny přežít v tomto prostředí až 50 dní!
Způsob boje proti kameni je různá. Můžete použít staré osvědčené metody od našich babiček, jako např. ocet. Trochu octové vody (50:50) např. povaříte ve varné konvici a kámen se od stěny odloučí. Ne všude tuto metodu ale lze použít. Na odstranění kamene se osvědčilo i vše co obsahuje kyselinu fosforečnou, např. CocaCola. Máte-li hodně tvrdou vodu, můžete na změkčení vody přidávat do pračky třeba lžíci sody.
Můžeme sice použít i silné chemické prostředky, které jsou dnes běžně k dostání v každé drogerii a jsou velmi účinné. Jsou ale všechny z nich ekologicky v pořádku? Položme si tedy otázku, kolikrát do roka budete muset tento prostředek použít, kolik je na světě podobných domácností a co to ve finále udělá s naší přírodou, která už je tak zdevastovaná. Nehledě na to, že mnohé nejsou pro naše spotřebiče vůbec použitelné. Důkladně proto čtěte složení přípravku.
Někdy je lepší na některé změkčovače rezignovat. Možná by bylo dobré si spočítat, kolik na peněz vás podobné změkčovače vody přijdou a hledat to nejlevnější řešení. Protože pokud vás mají stát tablety do pračky na změkčení vody za 8 let používání tolik jako nová pračka, tak je možná lepší to nechat osudu a za těch 8 let si ji prostě koupit novou.
Dnes jsou k dostání různé filtrační konvice i kompletní centrální filtrace vody, které jsou schopny vodu změkčit, případně odstranit železo, mangan atd.
Při fyzikálním odstranění vodního kamene dochází k odstranění už vzniklého kamene, ale i ke změkčení vody:
– Magnetické odstraňovače vodního kamene se montují do potrubí, které je nutné rozříznout a tento mezikus tam vložit. Obsahuje permanentní magnety, které ovlivňují tvar a velikost vápníku a hořčíku.
– Elektromagnetické odstraňovače vodního kamene – pracují se střídavým magnetickým polem. Jejich výhodou oproti předchozím je, že velmi dobře pracují i u relativně malého průtoku vody a odstranění vodního kamene je efektivnější. Navíc je jejich instalace jednodušší, protože není nutný zásah do potrubí.
Pokud se rozhodnete s vodním kamenem zatočit, nezapomeňte, že pro náš organismus je obsah minerálů ve vodě dobrý a že škodí jen našim spotřebičům. Nesnažte se jich tedy zbavit za každou cenu.
Napsat komentář