Proč a jak ořezávat stromy? Husté stromy plodí drobné ovoce, protože strom nemá sílu vyživit všechny větvičky i plody. Odstraňte vše co zasahuje do koruny (prosvětlení koruny) a brání slunci v přístupu. Větve současně nesmějí být moc dlouhé, protože se pod náporem úrody budou lámat. Řez by nikdy neměl být moc hluboký. Zanedbaný strom ořezáváme postupně. Větve zkracujeme maximálně o 1/3 její délky.
Pryč musejí jít i všechny větve které směřují rovně vzhůru (vlky). Ty plodit nebudou. Máte-li ale naopak málo větví, které by plodit mohly, můžete vlky použít k zapěstování koruny. Udělejte to tak, že postupným ohýbáním (závaží na větvi) ohněte neplodné větve do vodorovné polohy.
V zásadě platí, že jádroviny řežeme ve vegetačním klidu a peckoviny v létě. Letní řez jádrovin děláme jen tehdy, když chceme strom omladit.
Při zimním řezu by nemělo mrznout.
Drobné ranky není potřeba nijak ošetřovat, ale větší řezné rány ošetřete štěpařským voskem nebo alespoň latexem, které zabrání vysychání větve a v pronikání vlhka a nečistot do řezné rány.
Jak ořezávat stromy
Podívejte se, jak správně seříznout větev, aby strom prospíval a vytvořil krásnou korunku. Způsob se používá i pro odebírání roubů. Očko (pupen), které na stromě zůstanou by vždy měl směřovat tam, kam chceme, aby větvička potom vyrostla.
- správně
- hodně zešikma – řezná rána je moc velká
- daleko od očka
- moc blízko očka
Další příspěvky z této kategorie
Napsat komentář