fyzická práceEkonomové přišli s návrhem, že by se neměla danit práce, ale kapitál. Nikdy jste nad tím možná takto nepřemýšleli, ale zdá se být naprosto logické, že je to možná jediná spravedlivá daň. Čím více se nad touto myšlenkou zamyslíte, tím zajímavější to myšlenka je.

Vydělá-li si někdo ročně např. 100 tisíc, zaplatí z toho 15 tisíc na daních a pak nějakým způsobem živoří, protože jeho životní náklady, mu spolknou zbývající peníze. Takový člověk by tuto variantu určitě uvítal.

Když je někdo jiný odkázán na dávky v nezaměstnanosti, ale je majitelem bytu, chaty a má dvě auta, neplatí nic. Možná by bylo správné, aby nedostával nic, nebo aby se nějak zbavil svého kapitálu (majetku). Proč jdou jeho dávky  na vrub někoho, kdo pracuje, bydlí v podnájmu a daně platí.

Tato varianta by byla zajímavá i v případě milionářské daně. Velké společnosti často naříkají, že platí vysoké daně. 

Nový systém placení daní

U nového způsobu placení daní by to bylo možná jednodušší. Každý by si sám určoval, kolik chce vydělávat peněz, aby si mohl koupit dům, ze kterého pak ty daně bude platit. Byla by to prakticky tatáž daň, kterou by jinak zaplatil ze své výplaty. 

Možná by se to mohlo líbit i lidem, kteří nabízejí duševní vlastnictví, protože by možná více lidí utrácelo peníze za zábavu. Nehromadili by zbytečně kapitál, který jim peníze z kapsy zase vezme.
Možná by se to líbilo i dětem, protože by se jejich rodiče přestali starat o to „co ještě nemáme„, ale začali by si s nimi zase hrát. Možná by z nich vyrostli daleko lepší lidé. 

fyzická práceProč mít spoustu nemovitostí, když v nich stejně nebydlíme, zajeďme si místo toho pokaždé jinam a užívejme si života.

Třeba je právě tato nová daň klíčem, jak rozhýbat ekonomiku. Přestaneme na penězích a majetku sedět jako žába na prameni a až jednou budeme umírat, nebude nám líto, že jsme si v životě nic neužili.

Asi by bylo složité v praxi uhlídat, kam všechny ty peníze mizí

Nesměly by existovat akcie na doručitele, anonymní konta v bankách a trh s nemovitostmi, by musel být celosvětově naprosto průhledný.
Chytráci by se asi i pak uchylovali k černému obchodu třeba se zlatem, v naději, že se za 50 let vše zase změní a oni budou na koni. 
Jenže tento systém podvodů existuje i dnes. Denně slýcháváme o praní špinavých peněz! Byl by to tedy až tak velký rozdíl? Nedalo by se to v dnešní době digitalizace nějak uhlídat? Nedalo by se to využít v praxi alespoň jako varianta pro některou skupinu lidí?

 

Další příspěvky v této kategorii