Pomalu přichází jaro a my se zamýšlíme, čím si letos vyzdobíme naše okna a balkony. Růže kralují v zahradách už stovky let a je těžké říci, zda nás více fascinuje jejich důstojnost, výrazné květy nebo jejich omamná vůně.

Archeologové objevili růžový věnec už v egyptských pyramidách. Za posledních dvě stě let vzniklo hodně odrůd různých tvarů, barev i velikostí. Soudobý sortiment umožňuje pěstování růží nejen ve volné půdě, ale také v nádobách, můžete je tedy mít i na svém balkonu.

Velkou výhodou růží je to, že je to velmi tolerantní rostlinka, a proto ji můžeme použít i pro záhonky s různorodou výsadbou.

Královny mají tendenci být rozmarné

Pokud jim vytvoříte dobré podmínky, ozdobí váš balkon tak, že se na něj všichni budou dívat s obdivem. Balkonové růže jsou keříky přibližně 20 až 40 cm vysoké, kompaktního vzrůstu, hustě větvené a olistěné s velkou škálou barev.

Než zasadíte keř, kupte si zeminu přímo pro růže. Rozhodnete-li se ale pro jinou směs zeminy, nepoužívejte substrát s vysokým podílem rašeliny, protože rychle vysychá. Do půdy je dobré  přidat kondicionéry, které zlepšují hospodaření s vláhou. Růže především nesmí postrádat světlo a slunce. Rostlinu postavte na místo, kam dopadá světlo, ale ne na plném slunci (může spálit okvětní lístky).

Aby růže dobře rostly,  je dobré hnojení fosforem a draslíkem. Tyto prvky podporují kvetení rostliny. Můžeme si vybrat hnojiva pomalu rozpustná, která se aplikují jednou ročně (na jaře), nebo normální, kterými přihnojujeme rostliny každé 3-4 týdny. Přihnojujeme ale jen velmi málo.

Dále rostlinám prospívá vzdušná poloha, což znamená, že ani závětří ani průvan není to, co by měly rády.

Nákup sazenic:

  • Kontejner s růží musí být důkladně prokořeněný.
  • Výhonky musí být zelené, s hladkou kůrou. Jsou-li větvičky hnědé, jde o starší rostlinu, která se špatně aklimatizuje.
  • Na listech nesmí být skvrny, čím více má lístků, tím více bude i květů.

Růže je potřeba zasadit co nejdříve po zakoupení. Rozhodně růže neumisťujte do temných míst, které jsou kryté stromy apod., tam se jim dařit nebude. Kořeny růží jedou rády do hloubky, proto volíme raději vyšší kontejnery. V balkonových nádobách vysazujeme 3-4 rostliny na m2. Na dno kontejneru dejte půdu a položte kořeny, které by neměly být zatočené. Zasypejte hlínou tak, aby byl kmínek nad kořeny zasypán do výšky 3–5 cm. Pak růži zalijeme.  Do druhého dne se zemina usadí, proto druhý den přisypte ještě trochu zeminy a na povrch dejte vrstvu mulčované kůry. 

Na zimu je dobré dát růže do studené chodby (nejlépe kolem 5 ºC), nebo je nějak zabezpečit proti chladu, třeba tím že je důkladně přikryjeme. Dbejte i na zateplení nádoby a hlavně nezapomeňte, i v zimě zalévat.

Řez balkonových růží (mini růže) provádíme na jaře. Zakrátíme je asi na polovinu, odstraníme poškozené a zahušťující výhonky. Během roku pravidelně odstraňujeme odkvetlé výhony na první pravý list. Platí zásada, že čím více je řežeme, tím více rostou.

Na balkoně se daří především růžím půdopokryvným, pnoucím a miniaturním. Např. Snow Ballet, Korlima, Erotica, Snow Line, Friesia, Little Artist, Lutin, Orange Meillandin, Lady Meillandina, Pink Meillandina nebo Baby Masquerade.

 

Další příspěvky v této kategorii