Jde spíše o koníček než o nějakou významnou samovýrobu, ale přesto je fajn vědět, že si i ananas můžete vypěstovat sami. Je to zdravé, užitečné a přináší to radost.
V domácích podmínkách lze vypěstovat i klasický ananas, který můžete koupit po celý rok, ale ten je dost náročný na místo. Máte-li tedy malý byt, počkejte si raději na vánoce a zasaďte si ten miniaturní, který je stejně chuťově lepší. Nicméně už nyní můžete s tím velkým začít experimentovat a výpěstek pak můžete na vánoce darovat někomu, kdo má byt velký.
Jak postupovat:
- Odřízněte vršek ananasu asi 5 cm od listů a odstraňte veškeré ovoce, aby vám vršek neshnil. Pozor ale na místo těsně kolem listů, kde se vytváří něco jako špunt. Jde o místo, ze kterého budou rašit kořínky.
- Odstraňte pár spodních listů.
- Položte na 2-3 dny někam na chladnějším a suché místo, kde není vlhko, aby vrcholek (špunt) oschnul.
- Potom vložte na jeden den do sklenice tak, aby byl ponořený onen špunt. Můžete přidat nějaký přípravek na rychlejší zakořenění.
- Následně jej položte do květináče (nezasazovat) a přikryjte nějakým sáčkem (mini skleník), který mu vytvoří stálou teplotu a vlhkost
- Než ananas zakoření, může to trvat několik týdnů. Ale neztrácejte hlavu, když listy začnou usychat. Důležitý je zelený střed. Může trvat několik měsíců než se ananasová rostlinka dokonale uhnízdí a celá se zazelená.
- Jakmile má ale rostlina kořínky (nebojte se o tom přesvědčit, tak ji přesaďte do nějakého písčitého substrátu, který se rychle vysušuje, protože by vám při přelití mohly kořeny uhnít.
- Uvědomte si, že ananasy jsou z tropických podmínek. Chtějí tedy hodně světla, konstantní vlhkost, a v letním období i konstantní přísun hnojiva.
- Za 2 nebo 3 roky, bude mít váš ananas další potomky, ze kterých opět můžete vzít vrcholky, aby se celý cyklus mohl opakovat.
Vliv na naše zdraví:
Má vysoký obsah bromelinu (protizánětlivá látka), který štěpí bílkoviny – mírní bolesti, otoky a podporuje hojení různých druhů ran (i popáleniny). Je tedy vhodný v pooperační péči, ale i při zhmožděninách nebo podvrtnutém kotníku.
Výrazně snižuje riziko trombózy, protože brání shlukování krevním destičkám.
Napsat komentář