První pomoc, nejen u alergie se vyučovala na základních školách, i v dalším studijním období a na pracovištích. Znalost první pomoci je základ, který by měl znát naprosto každý člověk. V mnoha případech tím můžete zachránit život nejen svým blízkým, ale i naprosto neznámým lidem, kteří jsou také pro někoho blízkou osobou. Co když se naskytne situace, se kterou jste se ještě nesetkali?
Co víme o ALERGII
K alergické reakci může dojít kdykoli během vašeho života a to i na věci, na které jste doposud alergičtí nebyli. Tady prostě platí: Nikdy neříkej nikdy.
Může se vám zdát, že nejde o nic až tak hrůzného, když někoho postihne alergická reakce, ale vážnou komplikací může být náhlá smrt způsobená selháním krevního oběhu či kvůli nemožnosti dýchání.
Bouřlivou alergickou reakci může vyvolat prakticky cokoli. Pobodání hmyzem, prach, pyl, zvířata, slunce, jakákoli chemická látka či docela obyčejné mléko, sója nebo ořechy. U reakce na potraviny nemusí ale jít přímo o alergii, může jít i o toxickou příčinu, nebo psychickou příčinu. Často jde o zkříženou alergii, např. působení pylu v kombinaci s požitím alergenního ovoce. Poznat spouštěč této reakce bývá proto někdy velmi těžké.
Pokud pacienta bodla včela, rozkrojte cibuli a položte na ránu. Rychle se vám uleví. Zásadně nedávejte na ránu nic kyselého! Včelí a vosí jed mají rozdílné složení u vosího bodnutí je naopak kyselý obklad doporučován.
V každé lékárničce by měl být nějaký lék na alergickou reakci – je v lékárnách volně k prodeji.
Projevy alergie:
Projevy mohou být různé, od mírných až po velmi výrazné a mohou trvat různě dlouho. Vyrážka, rýma, ekzém, zánět spojivek, žaludeční a střevní potíže, astma …
Pokud se alergie neléčí, a postižený se s alergenní s látkou setkává stále, může alergie přejít do chronické fáze. Při těžkých alergických reakcích hrozí smrt.
První pomoc:
- postiženého posadíme do polo-sedu
- zjistíme, zda se léčí na alergii
- pokud ano, podáme mu lék na alergii, který užívá
Anafylaktický šok se projevuje podobně jako epileptický záchvat Došlo-li již k anafylaktické reakci:
-
- postiženého položíme na záda
- zvedneme mu nohy asi o 30 stupňů výše než je tělo
- pokud se už na alergii léčí, podáme mu jeho lék
- nemá-li lék u sebe, nebo předepsané léky nezabraly, okamžitě voláme záchrannou službu
- kontrolujeme stav srdeční činnosti a dýchání (průchodnost dýchacích cest), případně ihned zahajujeme resuscitaci, případně aplikujeme adrenalin (máme-li jej)
- v případě otoku jazyka musíme provést koniotomii, což je řez mezi prvními dvěma hrtanovými chrupavkami, díky čemuž bude moci pacient dýchat
Až následně se pokusíme zjistit, z čeho mohla alergická reakce vzniknout. Vznikla-li např. bodnutím hmyzu, tak zjistíme, o jaký hmyz šlo, o kolik šlo žihadel a pokud možno i přesný čas bodnutí. Když je pacient schopen odpovědět, tak zjistit nemoci, pro které se v dané době léčí, vč. názvů všech léků, které užívá.
Pokud došlo k těžké reakci na daný impulz, je více než 50% pravděpodobnost, že se to bude v budoucnu opakovat.
U přecitlivělosti na včelí nebo vosí jed by měl být pacient v péči alergologa a je dobré být vybaven pohotovostním balíčkem, který obsahuje injekci adrenalinu a antihistaminika.
Napsat komentář